Quantcast
Channel: magas-tatra.info
Viewing all 1816 articles
Browse latest View live

145 éve született id. Reichart Dezső

$
0
0
145 évvel ezelőtt, 1871-ben született id. Reichart Dezső (1871-1933) ótátrafüredi fürdőigazgató, a téli sportok – így pl. a bob-sport – tátrai népszerűsítője, aki 1902-től 30 éven keresztül volt az ótátrafüredi szanatórium igazgatója. Ő létesítette 1912-ben a “Tátraotthon” nevű 38 szobás, kétemeletes szanatóriumot, amelyet a XX. század elején még külön nyaralótelepként tartottak nyilván, ma azonban Tátraszéplak része, Tátraszéplakot Ótátrafüred felé elhagyva az út bal oldalán található. Reichart Dezső sokat tett a Tátra idegenforgalmának fellendítéséért, az ótátrafüredi fürdőtelep vezetőjeként az ő ötlete nyomán építették fel – Hoepfner Guidó építész tervei alapján, a Szepesi Hitelbank támogatásával – 1904-ben az akkoriban páratlanul fényűző Grand Hotelt Ótátrafüreden.

Reichart Dezső kezdeményezésére alakítottak ki a Tarajkára vezető kocsiúton az 1905. évi téli idényben – a legkorábban a Tátrában – egy szánkópályát, amit hozzákapcsoltak az egy évvel korábban kiépített, Poprád felé vezető szánkópályához, meghonosítva ezzel a ródlisportot Ótátrafüreden. Aktív közéleti munkájára jellemző, hogy a Budapesti Egyetemi Turista Egyesületnek (BETE), valamint a Tátrai Önkéntes Mentő Bizottságnak (TÖMB) is tagja volt.

Forrás: http://endre.home.cern.ch; Fotó: internet.

Gondolkodva a hegyekben, avagy útmutató téli turisták számára

$
0
0
Hogy viselkedjünk a hegyekben egy téli kirándulás során? Az alábbi „Z głową w górach” (Gondolkodva a hegyekben) című rövidfilm egy egynapos freeride sítúrát mutat be a Lengyel-Tátrában, a Gąsienica-völgyben. A rövidfilm bemutatja egy ilyen túra szakaszait, az útvonal megválasztásától és az időjárási körülmények ellenőrzésétől kezdve a szükséges felszerelések összeállításáig és a téli magashegyekben történő (nem csupán a sítúrázókat érintő) biztonságos közlekedés szabályainak bemutatásáig.


A Tátra a Keleti-Szudétákból

$
0
0
Egy csodálatos fotó a Lengyelország és Csehország határán fekvő Keleti-Szudéták legmagasabb csúcsáról, az 1491 méter magasságú Pradziad (csehül Pradĕd) tetejéről. A fotót néhány nappal ezelőtt Paweł Uchorczak készítette. A rendkívül tiszta levegőnek köszönhetően a több mint 200 km (a Lomnici-csúcstól 235 km!) távolságból is tisztán kivehetők a Tátra jelentősebb csúcsai.



Nagyításhoz kattints a képre!

Veszélyes Tátra, felelőtlen turisták, halálos balesetek

$
0
0
A Tátra szlovák és lengyel oldalán tíz nap alatt 14 turista vesztette életét. Vajon hogyan lehet meggyőzni a turistákat, hogy a hegyek akár halálos veszélyt is jelenthetnek? „Üveghegy”. Így jellemzik gyakran a Tátrát a hegyimentők. A turistautak alsó részén kis mennyiségű hó és jég található, amely arra ösztönzi a turistákat, hogy a hegyekbe induljanak. Minél magasabbra megyünk azonban, annál több a hó, sehol sincs viszont annyi, hogy azon biztonságban túrázhassunk. Sőt, a magasabban fekvő turistautakon jég, vagy jegesre fagyott hó fedi az utakat.
Ilyen körülmények között nem elég, ha hágóvasat használunk, de jégcsákányra is szükség van. A hegyimentő szolgálatok és a nemzeti parkok figyelmeztetése úgy tűnik, süket fülekre talált, az év végi ünnepek, szabadságolások idején a Tátra mindkét oldalán tömegek indultak a hegyekbe.

A felszerelés nem minden
Megelőzhetők lettek volna a tragédiák? Az utolsó ilyen tragikus széria 1989-ben volt a Tátrában. Akkor a jelenlegihez hasonló körülmények uralkodtak a Tátrában. Akkor egy hét alatt kilencen vesztették itt életüket. Egyikük sem rendelkezett hágóvassal, nem is beszélve a jégcsákányról. Most azonban más volt a helyzet: néhány áldozat nagyon jó felszereléssel rendelkezett. Esetük azonban azt mutatja, hogy a megfelelő felszerelés nem minden, tudni kell azt megfelelően használni.
Ha eltöltünk néhány órát a különböző típusú képzéseken, az még nem jelenti azt, hogy a hegyekben teljes biztonságban leszünk, különösen az „üveghegy” jelent nagy kockázatot még a tapasztalt turistáknak, hegymászóknak is: a keményre fagyott havon még hágóvasban is sokszor csak billeg az ember. Elegendő egy apró hiba, egy kiálló kőben megbotlani vagy megcsúszni, és azonnal nagy sebességgel zuhanunk lefelé. Ezután már csak néhány pillanatunk van arra, hogy a jégcsákánnyal megpróbáljuk fékezni a csúszás sebességét, ez azonban nem könnyű. Ezen kívül a kevés hó miatt a hó felszínéből kiálló kisebb-nagyobb sziklák is súlyos sérüléseket okozhatnak. Az sem biztos, hogy elegendő, ha saját biztonságunk érdekében kötéllel összekötjük egymást, mindehhez szükség van megfelelő tapasztalatra, tudni kell, honnan és hogyan biztosítsuk egymást.
A legbiztonságosabbnak az tűnik, ha felfogadunk egy megfelelő engedélyekkel rendelkező hegyivezetőt. A hegyivezetők jól ismerik a hegyen uralkodó körülményeket, ismerik a terepet, ellenőrizni tudják felkészültségünket, és segítenek végrehajtani a túrát. „Sok hegyimentő egyben hegyivezető is, de ilyen körülmények között egyikük sem vezet túrát a Tátra kitett részeire, csakis biztonságos helyekre vezetik a turistákat” – mondta Jan Krzysztof, a Tátrai Önkéntes Mentőszolgálat (TOPR) vezetője. A megfelelő képesítéssel rendelkező hegyivezető felfogadásának ára az útvonaltól függően 350 złotytól kezdődik.

Fizetős mentés, turistautak lezárása
A nagy számú balesetek miatt ismételten fellángolt a vita Lengyelországban a hegyimentés fizetőssé tételéről, valamint a tátrai turistautak téli lezárásának lehetőségéről. A hegyimentők azonban szkeptikusak ezekkel a megoldásokkal kapcsolatban. „A hegyimentés fizetőssé tétele nem megoldás. Ez precedenst teremthetne. Kérdéseket vetne fel, miért kell fizetni a mentésért a hegyekben? Az ingyenes sürgősségi ellátás a közlekedési, vízi balesetek esetében, sőt, a gombaszedés közben az erdőben eltévedteknek is mindenkinek alanyi jogon jár” – kommentálja az ötletet Jan Krzysztof.
Ismét napirendre került a turistautak téli, a Tátra szlovák oldalához hasonló lezárásának ötlete. Szlovákiában, a Tátrában a menedékházak feletti turistautak november 1-től június 15-ig le vannak zárva. „Nincs mit összehasonlítani. Szlovákiában a turistáknak alternatív lehetőségként más magashegyeket kínálnak a téli túrákra, melyek az ország területének 70 %-át elfoglalják. Lengyelországban ez a szám csak 2 %. A turistautak lezárása a turisták előtt nem a turisták biztonságáról, csak a természetről való gondoskodást jelenti. Az újszülöttek nagyobb biztonságban jöhetnek világra, és biztonságosan fedezhetik fel közvetlen környezetüket anélkül, hogy emberrel találkoznának” – mondta Paweł Skawiński, a Tátrai Nemzeti Park (TPN) nyugalmazott igazgatója.
„Nem akarjuk lezárni a hegyeket. Az embereknek biztosítani kell az útvonal szabad megválasztásának lehetőségét. A téli turizmus tilalma a TPN és a TOPR felelőssége lenne, ezt azonban nem szeretnénk. A felelősség csakis és kizárólag a turistáké, akik saját szabad akaratukból indulnak kirándulni” – tette hozzá Adam Marasek, a TOPR hegyimentője.
A hegyimentők hangsúlyozzák, hogy annak ellenére, hogy Szlovákiában fizetni kell a mentésért, és télen le vannak zárva a turistautak magashegyi részei, ahogy az utóbbi napokban láthatjuk, a szlovák oldalon is előfordulnak balesetek.

Sötétedés
Mi tehát a megoldás? A véletlenek (amilyen az ünnepnapok körüli nehéz körülmények voltak a hegyekben) egybeesése következtében további áldozatokra számítsunk? Amennyiben a turisták hozzáállása nem változik, valószínűleg ez várható.
A Tátrába kiránduló turistáktól nem csak az utóbbi napokban tapasztaltak akár az életüket is veszélyeztető felelőtlenséget. Egy kölcsönzőben megjelent egy turista, aki hágóvasat szeretett volna bérelni, hogy a Gąsienica-Fekete-tótól felmenjen a Svinica-hágóba. Nem tudta, hogy a kettőt a Kis-Kápolna gerince és a Karb-hágó választja el egymástól. Egy másik turista azzal hívta fel a hegyimentőket, hogy társa megcsúszott a Nyugati-Tátrában, a Vastag-hegyen (Jarząbczy Wierch), és lecsúszott néhány tíz métert. Kiderült, hogy a hátizsákjában volt a hágóvasa. Egy harmadik turista a Vörös-hegyekre (Czerwone Wierchi) indulva csúszásgátló gumit akart bérelni, mivel a hágóvasat túl nehéznek tartotta.
A hegyimentők hangsúlyozzák, ha az ünnepek idején előfordult balesetek nagy számának legfőbb oka az, hogy a turisták túlbecsülték saját képességeiket. „Kulcsfontosságú, hogy a tervezett túrát összhangba kell hozni saját képességeinkkel és az időjárási feltételekkel. Ha szükséges, meg kell változtatni az útvonalat, nem szabad ragaszkodni az előre eltervezett túrához” – tanácsolják.
„Délután 15 óra körül, amikor a Tátra szlovák oldalán bajba került turista mentésére repültünk, kb. 10-15 személyt láttunk a Tengerszem-csúcson (Rysy), és további turisták tartottak a csúcs felé” – mondta Jan Gąsienica Roj, a TOPR hegyimentője. Ez azt jelenti, hogy a csúcsról sötétben kellett leereszkedniük jeges turistaúton.

Forrás és fotók: http://krakow.wyborcza.pl

Lavina veszélyességi skála

$
0
0
Bár a Tátrában jelenleg még elég kevés a hó, de úgy gondolom, hogy a téli túra- és síszezon kezdetén hasznos lehet feleleveníteni azokat az ismereteket, tudnivalókat, amelyek a magashegyekben előforduló lavinákról, azoknak a túrázókra, síelőkre jelentett veszélyeiről tudni érdemes. Saját és társaink biztonsága, testi épségének védelme miatt fontos, hogy tisztában legyünk azokkal a téli körülményekkel, amelyek kedveznek a lavinák kialakulásának. Hetente folytatódó cikksorozatunk első részében a 2003-ban egységesített nemzetközi lavina skála beosztását, az egyes veszélyességi fokozatokhoz tartozó magyarázatot olvashatjátok. Azt gondolom, ezzel mindenkinek tisztában kell lennie, aki lavinaveszélyes terepen túrázik, síel, vagy éppen sítúrázik. Nézzük tehát az 5 fokozatú lavinaskálát: 

1. – CSEKÉLY – színjelölése: világoszöld
A hótakaró összefüggő, stabil. Lavina megindulása csak egyes erősen túlterhelt, meredek, nagy feszültségű lejtőkön, illetve vízmosásokban, szakadékokban várható. Általában biztonságosak a hóviszonyok, kedvezőek a túrázás és síelés feltételei, óvatosságot igényel viszont a homorú lejtők keresztezése. 1. fokú lavinaveszélyt abban az esetben jelentenek, ha:
- Hosszabb ideje nem hullott friss hó és nem fújt erős szél;
- A napi hőmérséklet nem túl ingadozó.

2. – MÉRSÉKELT – színjelölése: sárga
Lavina megindulása csak a meredek, füves, szélvédett lejtőkön valószínű, síelők vagy turisták által okozott túlterhelés következtében. Kisebb spontán lavinák előfordulhatnak. Általában kedvező viszonyokat találunk a túrázáshoz, de ügyelnünk kell a helyenként előforduló veszélyzónákra (pl. homorú lejtők). 2. fokú lavinaveszélyt abban az esetben jelentenek, ha:
- Az elmúlt 3 napban a hótakaró vastagsága legfeljebb 20 cm-rel nőtt;
- A széllökések sebessége legfeljebb 5 m/s;
- A hőmérséklet napközben meglehetősen stabil.

3. – JELENTŐS – színjelölés: narancssárga
A hótakaró kötődése gyenge, a meredekebb lejtőkön csekély terhelésre, akár egy magányos síelő vagy túrázó alatt is megindulhatnak lavinák, előfordulhatnak közepes méretű, ill. ritkán nagy kiterjedésű spontán lavinák is. A túrázási lehetőségek korlátozottak, és kiváló helyzetértékelési képességet követelnek. Túrázni és síelni csakis olyan helyeken ajánlott, ahol az útvonal nem metszi a természetes lavinalejtőket. 3. fokú lavinaveszélyt abban az esetben jelentenek, ha:
- Az elmúlt 3 napban a hótakaró vastagsága 40 cm-rel (a szél által feltorlaszolva 30 cm-rel) nőtt;
- Havazás során a széllökések sebessége 10-15 m/s;
- Meglehetősen nagy a napi hőmérséklet-ingadozás.

4. – ERŐS – színjelölése: piros
A hótakaró gyengén kötődik, a meredek és közepesen meredek lejtők jelentős részén csekély terhelésre (akár egy síelő vagy túrázó esetén) is várhatóak lavinák, sok közepes és nagy spontán lavina indulhat meg. A túrázási lehetőségek erősen korlátozottak, a terület jelentős része veszélyzóna. 4. fokú lavinaveszélyt abban az esetben jelentenek, ha:
- 3 napon belül a hó vastagsága 40-70 cm-rel (a szél által feltorlaszolva 50 cm-rel) nőtt;
- Havazás során a széllökések sebessége 20 m/s fölött van, ami jelentős felmelegedést jelez.

5. – EXTRÉM – színjelölése: piros-fekete kockás
Számos nagy, spontán lavina megindulása várható még a kevésbé meredek területeken is. A biztonságos túrázás feltételei nem adottak. 5. fokú lavinaveszélyt abban az esetben jelentenek, ha:
- Az elmúlt három napban a hóréteg vastagsága 70-100 cm-rel (a szél által feltorlaszolva 50-80 cm-rel) nőtt;
- Havazás során a széllökések sebessége 20 m/s-ot meghaladó mértékű, ami gyors hőmérséklet-változást (elsősorban nagy felmelegedést) jelent.

Forrás: www.adventure.mountex.hu; www.klubpodroznikow.com; Fotó: www.laviny.sk; www.tatromaniak.pl

A lengyel hegyimentők összegezték az elmúlt évet

$
0
0
A Lengyel-Tátrában dolgozó Tátrai Önkéntes Mentőszolgálat (TOPR) munkatársai 2015-ben összesen több mint 700 mentőakcióban vettek részt. Ezek közül 13 esetben halálos baleset miatt kellett beavatkozniuk, ebből 7 az év végi ünnepek idején történt. Sok olyan esetben (pl. az ájulások, súlyos esések), amikor az áldozatot újra kellett éleszteni, a jól felszerelt és megfelelően kiképzett hegyimentők sikeresen fejezték be a mentőakciót. Az óév utolsó hetének tragikus mérlege ellenére a statisztika optimizmusra ad okot: az elmúlt öt évben a Lengyel-Tátrában évről évre kevesebb a halálos balesetek száma. 2010-ben még 22 turista vesztette életét a hegyen.

„A Tátra téli lezárása, ahogy azt Szlovákiában csinálják, semmit nem oldhatna meg” – mondta Adam Marasek hegyimentő. Szlovákiában a téli időszakban hosszú évek óta lezárják a turistautakat, ennek ellenére az év végén ott is 7 halálos áldozata volt a Tátrának. A balesetek megelőzésének egyetlen módja a turisták megfelelő tájékoztatása. Folyamatosan informálni kell a Tátrába induló turistákat az adott napon a hegységben uralkodó állapotról, az időjárási viszonyokról, a turistautak állapotáról. Mindenkinek el kell tudni dönteni, hogy az adott körülmények között a saját felkészültsége lehetővé teszi-e, hogy biztonságban mozogjon a terepen. A hegyek és az információk nem mentesítenek minket a gondolkodástól. Ennek egyik példája az a turista, aki szilveszterkor a Kereszt-nyeregbe (Krzyżne) túrázott. Ahogy bevallotta, korábban két téli tanfolyamon is részt vett. Abszolút jól felszerelt volt, hágóvas és csákány is volt a hátizsákjában. Ha azonban a csákány a kezében lett volna, talán elkerülhette volna a balesetet.
Szentestétől január 3-ig a TOPR hegyimentői 54 személynek nyújtottak segítséget, közülük heten vesztették életüket: hatan a Tátrában, egy személy pedig a Gubałówkán. A balesetek leggyakoribb oka a kemény, jeges havon történő kicsúszás volt. Ez sok esetben a tapasztalat és gyakorlat hiánya miatt, más esetekben a megfelelő téli felszerelés (hágóvas és jégcsákány) hiánya miatt következett be. „Ugyancsak ebben az időszakban a sípályákon 140 embernek nyújtottunk segítséget különböző balesetek miatt” – tette hozzá Tomasz Wojciechowski, a TOPR hegyimentője.

Forrás és fotó: http://krakow.wyborcza.pl

Tátrai hangulatok – Könyvajánló

$
0
0
A Tátra Magyarország legmagasabb hegysége volt egykor. Miután elszakították az országtól, az anyaországi magyarok a gyakorlatban is eltávolodtak tőle, de a felvidékiek sem úgy tekintenek rá, mint régi magyar turistaparadicsomra.

A balassagyarmati Nagy Árpád nemrég megjelent könyve, a Tátrai hangulatok azt a kort hozza közel hozzánk, amikor a boldog békeidők magyar és német vendégei elegáns tátrai kávéházakban és gyógyszállodákban múlatták az időt. A szerzővel beszélgettünk.

- Miért pont a Tátra, a Börzsöny túl alacsony volt?
- Számomra a hegyeket a magashegyek jelentik. Számomra a túra igazából akkor kezdődik, amikor az erdőhatár fölé érek, amikor kinyílik a látóhatár, és körbevesznek a sziklafalak, a hegycsúcsok, a magashegyi hágók, amikor utam sebes folyású patakok mentén, tengerszemek partján vezet. Mai országhatárainkon belül ilyet sajnos nem találunk, és az én lakóhelyemhez legközelebbi magashegység nem más, mint a Tátra.

- Mekkora munka van a könyvben, milyen kihívásokkal jár egy ilyen gyűjtemény összeállítása?
- Több év munkája van benne, pontos időpontot azonban nem tudok mondani, mivel nem folyamatosan, hanem több részletben készült. Ami biztos, hogy a gondolat 2002-ben született meg, a kézirat 2011-ben lett kész, azután már csak kisebb, az időközben beszerzett képeslapokhoz kapcsolódó módosítások történtek. Maga a gyűjtemény összeállítása hosszú évek alatt történt, és történik a mai napig. Folyamatosan figyelemmel kísérem az antikváriumok árveréseit, a különböző árverési oldalakat, ezen kívül az itthoni és szlovákiai börzéket, amelyeken hozzá lehet jutni ezekhez a régi képeslapokhoz. Türelmet és kitartást igénylő tevékenység ez, melynek során hosszú távban kell gondolkodni. 

- Egy ilyen kutatómunka törvényszerűen sok tanulással is jár. Mit emelne ki, ami gyakorlati szempontból jelentős, vagy éppen érzelmileg megérintette?
- Legfontosabbnak azt tartom, hogy mélyrehatóbban megismertem a Magas-Tátra településeinek történetét, az ott élő őseink életét, az épületek keletkezésének, alakulásának, adott esetben sajnos eltűnésének folyamatát. Érzelmileg a boldog békeidők korának hangulata ragadott meg, nem véletlenül lett Tátrai hangulatok a könyv címe. Ezzel jelezni kívántam, hogy nem csupán egy száraz képeslapos albumot kap a kezébe a kedves olvasó, hanem a könyvet lapozgatva mindenki abban a korban, az I. világháború előtti években érezheti magát, az akkori világ értékeivel, szépségeivel és gondjaival együtt.
A Felvidék.ma teljes cikke itt olvasható!
Forrás és illusztráció: http://www.felvidek.ma

Megérkezett a havazás a Tátrába – fotók és videó

$
0
0
Szerdáról csütörtökre virradóra végre megérkezett a régen várt havazás első hulláma a Tátrába. A hegység magasabban fekvő részein 25 cm hó hullott. Ne feledjük azonban, hogy a hegykeben továbbra is nagyon kedvezőtlenek a túrázás körülményei, hiszen a friss hóréteg alatt jeges felület található. A Tátrában jelenleg kettes fokozatú lavinaveszély van érvényben. Ajánlom mindenki figyelmébe az alábbi, ma reggel készült fotókat és videót, melyet a lengyel hegyimentők (TOPR) helikopteréről készítettek.








Forrás és fotó: http://24tp.pl

Időjárás a magashegyekben

$
0
0
A hegyi túrák sikerének egyik legfontosabb befolyásoló tényezője az időjárás. Mivel kedvenc sportod nem teremsport, ezért ezt a tényezőt nem szabad figyelmen kívül hagynod! Ezen túlmenően fontos persze, hogy képességeidnek és túratársaid képességének megfelelő túrát válassz, legyen megfelelő felszerelésetek és azt helyesen tudjátok mindannyian használni!
A mai internetes világban az időjárást viszonylag könnyedén lehet ellenőrizni, jól meg lehet határozni, hogy a kitűzött cél elérhető lesz-e az általad kiválasztott időpontban, vagy sem. Érdemes a túra előtt már egy héttel elkezdeni ellenőrizni az időjárás előrejelzéseket. Ha lehet, több internetes oldalon is nézd meg, mert többen, több félét szoktak előre jelezni és ezek nem mindig egybehangzóak! 

Mit kell ellenőrizni, és milyen következtetéseket lehet levonni egy-egy időjárás jelentésből?
Hőmérséklet
Az első paraméter, ami szemet szúr a meteorológiai jelentésekben, hogy milyen minimum és maximum hőmérsékletre kell számítani. A hőmérséklet azon túl, hogy befolyásolja milyen ruházatot vigyél magaddal, változtathat a lavinaveszélyességen is. Ilyenkor tavasszal az erős felmelegedés megolvaszthatja a felső hóréteget, a mélybe lefolyó olvadék elmossa a föld és a hóréteg közötti tartóréteget és alaplavinákat okozhat. Az alaplavina pedig a legveszélyesebb „állatfaj” a lavinák csoportjában... olyan, mint pókerben a Royal Flush: mindent visz.
A hőmérséklet meghatározza, milyen folyadékot vigyél magaddal! Meleg lesz? Akkor legyen nálad hideg innivaló... hidegben pedig meleg tea termoszban. Ha melegre számítasz, akkor is érdemes meleg innivalót is vinned, főleg, ha korán indultok és/vagy későn érkeztek. Amint elmegy a napsütés, árnyékban túráztok, ha felhő takarja a napot, vagy feltámad a szél, a relatív hőérzet több 10 °C-ot is csökkenhet!
A hegymaszotanfolyam.hu teljes cikke itt olvasható!

Forrás és fotó: http://hegymaszotanfolyam.hu

Hóembercsalád a Kő-pataki-tónál

$
0
0
Végre a Magas-Tátrába is megérkezett a havazás, az utóbbi napokban 25-30 cm hó hullott a hegység magasabban fekvő részein. A frissen hullott hóval együtt a gyerekek legnagyobb örömére a Tátralomnicról a Kő-pataki-tóhoz közlekedő felvonó felső állomása mellett hatalmas hóember családot építettek. A téli élményeket fényképen megörökítő turistákra gondolva a helyszín tökéletes választásnak tűnik, a hóembercsalád hátterében a ugyanis a Lomnici-csúcs emelkedik, így még szebb képeket lehet készíteni, ha a csúcs is belefér a háttérben.


A hóemberek építéséhez szükséges havat már karácsony előtt a helyszínre szállították, azonban a végleges alakokat csak az utóbbi napokban faragták ki. Végül is hat hószobrász munkájának eredményeként épült meg a négytagú hóember család. A legmagasabb hóemberek 7 méter magasak, az egész család megépítéséhez 33 autó súlyával megegyező mesterséges havat használtak fel.
Újabb havazás esetén a következő napokban szeretnék megnyitni az ótátrafüredi szánkópályát. A híres fekete pálya megnyitásához a Lomnici-nyeregben még szükség van további havazásokra.

Forrás és fotó: http://sielok.hu

Gyönyörű tátrai fotók 2015-ből

$
0
0
Újabb gyönyörű fotók érkeztek mindannyiunk szeretett Tátrájából. Az alábbi összeállítás az elmúlt év egyfajta fotográfiai összefoglalója a tehetséges fiatal fotós, Kamil Michoński fényképezőgépével.
„A tájképfotózásban a legfontosabbak a fények és az időjárási körülmények. Amikor ez a két tényező megfelelő, és mi a megfelelő időben a megfelelő helyen tartózkodunk, garantált a siker” – mondta a fiatal fotós.













1989-től nem volt ilyen fekete széria a Tátrában

$
0
0
Tizenhárom áldozat 10 nap alatt… Az utolsó ilyen fekete sorozatra 1989-ben volt példa a Tátrában. Akkor a magasabban fekvő területeken a mostanihoz hasonló körülmények uralkodtak, a sziklák közötti területeket jég borította. A mostani Karácsonyt megelőző, és azt követő napokban a média, amennyire csak lehetséges tele volt a hegyimentők és a nemzeti park figyelmeztetéseivel, de semmi sem történt. Néhányan a csúcsokra indultak, mások a befagyott Halastó (Morskie Oko) jegén csúszkáltak. Megint mások kamerával rögzítették, amint valaki négykézláb megy felfelé a meredek, havas hegyoldalon.

Mint máskor is ilyen tragédiák után, ezúttal is fellángolt a vita a Tátra téli lezárásáról Lengyelországban. A turistautakat természetesen csak a felkészületlen, felelőtlen turisták előtt kellene lezárni. A hétvégi turisták elől, akik csak a hét végén néhány napra érkeznek a Tátrába, és ez alatt az idő alatt természetesen szeretnének feljutni valamelyik csúcsra. Mindegy milyenek a körülmények, nekik menni kell. „Én nem mennék. A feltételek katasztrofálisak. Minden olyan csúszós, hogy az elképzelhetetlen” – mondta a témáról egy interjúban Michał Jarząbek-Giewont tátrai vezető. Az év végi napokban, amikor a Tátrában több mint 10 ember vesztette életét, több telefonhívást kapott olyan turistáktól, akik a hegység magasabban fekvő részeibe szerettek volna kirándulni. Vele, mint tapasztalt hegyivezetővel együtt. „Megköszönve a megkeresést, könnyebb utakat javasoltam nekik” – mondta. Egy ügyfél a Vadorzó-hágóba szeretett volna kirándulni, ahol a napokban sajnos szintén történt egy halálos baleset. „Miután ezt elmondtam neki, többé nem hívott vissza. Nem tudom, talán lemondott az útról. Talán elindult egyedül. …vagy valaki mással” – tette hozzá a vezető.
Kollégája, egy másik tátrai vezető a Svinicára indult három ügyféllel, de nem érték el a csúcsot. Elengedte őket. Nem fogadták meg a tanácsait a kötél használatát illetően. Ahogy a vezető mondta, „…nem tudtam kötélre fűzni őket”. „Egyrészt mert jeges, csúszós volt a terep, másrészt mert nem fogadták meg a tanácsaimat, nem voltak kellően felkészültek” – mondta.
A mostani (január 4.- a szerk.) jeges turistautak a Tátrában kitartanak még egy darabig. „Egyáltalán nincs hó. Sem Zakopanéban, sem az erdő felső határán. Ez megtéveszti az embereket. Úgy gondolják, szép az idő, induljunk. És mennek…” – mondja Michał Jarząbek-Giewont.

A megfelelő felszerelés sem helyettesíti ez előrelátást
Az elszánt turistákat senki és semmi nem tudja megállítani. Megvásárolják a márkás felszerelési tárgyakat, és azt hiszek, ezzel minden tőlük telhetőt megtettek. De a felszerelés nem minden, tudni is kell azt megfelelően használni. „Megveszik a hágóvasat, majd a hegyen kiderül, hogy nem tudnak vele járni. A megfelelő felszerelés sem helyettesíti a megfontolt gondolkodást” – tette hozzá a tátrai vezető.
A turisták csak mennek, és ahogy a hegyimentő látja, sokan sérülten, vagy holtan térnek vissza a hegyekből. „Miután megnézik a mentést, mennek tovább. A menedékházakban az információs táblákra nagy betűkkel felírják, hogy jegesek, csúszósak az utak, emiatt sok baleset történik. De végeredményben mindenki azt csinál, amit akar” – mondja Adama Marasek hegyimentő.

Szlovákiában téli zárlat van.
A Lengyel-Tátrában időről-időre (főleg télen) visszatérő vitatéma, hogy lezárják-e a Tátrát a turisták előtt? Úgy, ahogy a szlovákok csinálják. Ettől talán megváltozna valami? Vagy télen csak azok számára tegyék hozzáférhetővé a magashegyeket, akik valamely alpesi klub tagjai? Legyen valamilyen nyilvántartás, ellenőrizhető legyen, ki rendelkezik megfelelő tapasztalattal.
„Nincs értelme. Semmit sem oldana meg. Tudjuk, hogy a lengyelek mennyire tartják tiszteletben pl. a közutakon érvényes tilalmakat. El sem tudom képzelni, hogyan lehetne egy ilyen tilalmat betartatni. Szinte lehetetlen” – mondja Adam Marasek. Úgy tűnik, Szlovákiában működik ez a tilalom. A Tátra télen elvileg zárva van. „De csak formálisan. Vagyis kijelentik, hogy le van zárva, és kész. Érvényesíteni azonban nem tudják a tilalmat. Ne feledjük, hogy a tilalom ellenére az év végi – év eleji napokban hét ember vesztette életét a Tátra szlovák oldalán” – tette hozzá a hegyimentő.
Az áldozatok között tapasztalt hegymászók is voltak. „A legjobbakkal is megtörténhet a baj. Volt már a Tátrában olyan baleset is, melynek a TOPR hegyimentője volt az áldozata. A Hosszú-Giewonton túrázott, összeakadt a hágóvasa ő pedig lezuhant” – mondja Michał Jarząbek-Giewont.
De mit lehetne tenni? Rákényszeríteni az embereket, hogy kössenek biztosítást? A hegyimentők azt mondják, amennyire csak lehetséges, próbálják megelőzni a baleseteket. Sem a TOPR, sem a TPN nem elégedett a jelenlegi helyzettel. A hegyimentők és a nemzeti park felhívásai folyamatosan jelentek meg a különböző médiákban. Kérték, figyelmeztették, és az üzenet továbbítására buzdították az embereket. Mindhiába. Olyan hírekre van szükség, ami sokkolja az embereket. Egy balesetről készült fotókra, felvételekre. Ahogy külföldön néha a közúti balesetekre figyelmeztetik az embereket.

A turista lent is eltörheti a lábát
Még ha le is zárnák a Tátra magasabban fekvő részeit, nem lehet lezárni az alacsonyabban fekvő területeket. Az itt előforduló balesetek esetén sem nehéz felfedezni a turisták felelőtlen viselkedését. A TOPR az év végi ünnepek előtt tette közzé felhívását, hogy senki nem lépjen a Halastó befagyott jegére. Igaz, hogy akkor a tó már be volt fagyva, helyenként azonban nagyon vékony volt a jég. A felhívást nagyon kevesen vették komolyan. Csak idő kérdése volt, mikor történik baleset, ami az év végi napokon meg is történt: egy jégre merészkedő turista eltörte a lábát. A lábtörést természetesen a TOPR beavatkozása követte. Karácsony másnapján pedig száz főnél nagyobb tömeget kellett kisegíteni a hegyimentőknek, akik a sötétedés és a jeges út miatt a Hajfű-tisztáson rekedtek, és gyakorlatilag a kimentésüket követelték…
Talán az egész Tátrát kerítéssel kellene körbevenni… Szinte biztos, hogy ez sem lenne megoldás.

Forrás és fotó: http://natemat.pl

Az eddigi legmelegebb december a Lomnici-csúcson

$
0
0
Az 1940-ben megkezdődött rendszeres mérések megkezdése óta 2015 decembere volt a legmelegebb december Szlovákia legmagasabban fekvő meteorológiai mérőállomásán, a Lomnici-csúcson. „A Lomnici-csúcson tavaly decemberben új melegrekord született, a csúcson mért havi átlaghőmérséklet -4,3 °C volt. Az Alacsony-Tátrában, a Chopok csúcsán ugyancsak rekord meleget, -2,4 °C-t mértek decemberben” – mondta el az adatokat elemezve Maroš Turňa, a Szlovák Hidrometeorológiai Intézet (SHMÚ) munkatársa.

A Lomnici-csúcson működő mérőállomás 1940-től, a Chopokon működő állomás pedig 1955-től méri a hőmérsékleti adatokat. Ezt megelőzően a legmelegebb december mindkét mérőhely adatai szerint 2006-ban volt az ország e két legmagasabban működő mérőpontján. „A meleg és száraz időjárásnak köszönhetően 2015 végén nem csak a sík vidékeken, hanem egyes magasabban fekvő területeken is hiányzott a hótakaró” – tette hozzá a szakember.

Forrás: http://poprad.korzar.sme.sk; Fotó: www.panorama.sk

A fekete tél eseményeihez…

$
0
0
Nagyon elszomorító az utóbbi idők baleseti statisztikája a Tátrában. Tíz nap alatt 14 halott, és további balesetek, melyek közül némelyik szintén könnyen tragédiával végződhetett volna… Le kell szögeznünk, hogy a hivatalos szervek (TOPR, HZS) részéről általában távirati stílusú bejegyzés érkezik a konkrét balesetekről, tehát nem derülnek ki olyan részletek, amik az ilyenkor oly fontos tanulságok levonására alkalmasak. Ennek ellenére,  illetve számos hajmeresztő történetet (legutóbbi a „négykézlábas” videó) ismerve könnyen megállapítjuk az áldozatok felelőtlen viselkedését, elégtelen felszerelést, tudáshiányt stb.


Bár a hegyimentők, vagy akár a kívülállók szempontjából is vannak tipikusnak mondható esetek, mindegyiknek megvan a saját története, jócskán megtűzdelve személyes tényezőkkel és döntésekkel, melyek egész sora vezet egy túra végkimeneteléhez. Eddig nem túl hosszú  tátrai pályafutásom során részt vettem egy sor különböző túrán, nyáron és télen egyaránt, kipróbálva a jégmászást is. Mindig igyekeztem utólag átgondolni a jövőre nézve hasznos tapasztalatokat, és nem utolsó sorban kialakítani egy olyan szemléletet, amely a hegyekben „egészséges”. Talán a legfontosabb, amit tanultam, hogy egy túra nem attól sikeres, hogy a csúcsot elérjük, hanem attól, hogy jó döntéseket hozunk indulástól érkezésig.  Az alábbiakban megosztok két történetet, ami jól szemlélteti ezt:
Első komolyabb mászótúránk a Gerlachra vezetett, Felsőhágiból a Batizfalvi-völgyön és a Tetmajer-horhoson át a Martin-úttal befejezve. Minden úgy ment, ahogy terveztem: időben jók voltunk, a biztosítás menetből, hármas partiban a III-as nehézségű gerincen, a Batizfalvi-próbát is megtaláltuk a ködben, aztán szépen le. Ilyen egy sikeres túra. Leszámítva, hogy túl sok felszerelést pakoltam, emiatt túl nehéz volt a rosszul beállított (ezért kicsit hátra húzó) táskám. Nem a saját tempómat diktáltam, túl gyorsan tettük meg a túra első felét, és valószínűleg a táplálkozásom sem volt megfelelő; 2500-on, a Tetmajer-horhosban már fájt a fejem. Még csak ezután szálltunk be… A csúcson már kifejezetten rosszul éreztem magam (micsoda élmény!), lefelé a Batizfalvi-szakadékon hátul poroszkáltam, kétszer is fenékre ültem, a tótól pedig már egy korty vizet sem ittam, teljes apátiában botorkáltam le az autóhoz, csak a szálláson a zuhany alatt térve kissé magamhoz. Tanulság bőven akadt, néha vissza is gondolok rá, de sohasem örömmel…
Pár éve, a másik esetnél, közelébe sem jutottunk a Közép-orom csúcsának, ahol egy mászásilag könnyűnek nevezhető kuloárban, a Sárga-fal-csorbába menet egész barátságtalan környezetben találtuk magunkat: csúszott az egész a nedvességtől, elindult az apró törmelék a lábunk alatt, a biztosnak tűnő fogások mozogtak.  Biztosításra alkalmatlan terület. Megálltunk kb. a közepén, és szép óvatosan visszavonultunk. Könnyen lehet, hogy feljutottunk volna, aztán valamivel nehezebben, de talán vissza is. Vagy máshogy alakult volna, amire minden esélyünk megvolt, és otthagyjuk a fogunkat egy II-es nehézségű útban…
Két tanulsága van az esetnek: az egyik, hogy érdemes egy-két fokozattal nehezebb, de jól biztosítható útra voksolni, mint alsó kategóriás törmeléken balettozni. A másik, ami mindenki számára hasznosítható, és az utóbbi idők balesetei is elkerülhetők lettek volna: ha tudod, hogy valami balul sülhet el, de nem tudod, hogyan úszhatnád meg (azon kívül, hogy a szerencsére bízod magad), érdemes visszafordulni. Egy tapasztalt mászó több veszélyforrást ismer/vesz észre, de a legtöbb körülmény, ami az életedre törhet, zsigerileg is érezhető. Ráadásul a döntés a hogyan továbbról mindig eseti, és nem annyira a rutintól, mint a pillanatnyi helyzettől és értékeléstől függ. Szociológusok is biztos egyetértenek ebben.
A mostani helyzet a Tátrában, a sok jó idővel és enyhe lavinaveszéllyel, ugyanakkor mindenütt előforduló jegesedéssel nagyon csalóka. Én a magas számú tragédia okát ebben a kettősségben látom, azaz, hogy egyfelől nagyon csábító a hegy, másrészről kifejezetten nem az.
Ez a szituáció fájó döntési helyzeteket eredményez, ahol a helyes utat választani még akkor is nehéz, ha pontosan tudjuk, mit kockáztatunk. Ez mindenkire egyformán vonatkozik, induljon akár egy menedékházhoz, akár a Weber-csúcs északi falába: utálunk visszafordulni.  Az ember nem lemondóan indul a hegyekbe, hanem kiéhezve a kalandra. A veszélynek sem vagyunk mindig egyformán kitéve, illetve nem ugyanúgy és ugyanakkor érzékeljük. A legtöbb bajt langyos unalom előzi meg, az éles szituációkat pedig megoldjuk, mert jobban koncentrálunk.
Emlékszem, amikor először mondták, hogyan akad el a hágóvas a gatyában, mosolyogtam, mondván, hogy járni azért csak tudok. Aztán pár túrával később elakadt. Majd nemsokára még egyszer. A lyukak ma is ott virítanak a méregdrága nadrágomon, mintegy rám szólva: „Figyelj oda!”
Eszembe jut, hogy jégmászás közben, statikus helyzetben, néha milyen nehezen fogja a jeget a szerszám. Vagy belecsapok, és egyszerűen csak kitörik.  Aztán akaratlanul is belegondolok a közelmúlt eseményeibe, mintha velem történne; hogy csúszom valahol lefelé, és próbálom kitekert pózban belevágni a csákányt ugyanabba a jégbe. Egyszer, majd még egyszer. Aztán már tökmindegy… Hát így megy ez, sajnos ilyen egyszerű.
Vigyázzunk magunkra, és hozzunk felelős döntéseket!

Írta: Wunderlich Balázs; Fotók: Vakán Attila, Kukoda Károly és Simon Róbert

Hatalmas hólabirintust építenek Zakopanéban

$
0
0
Több mint negyven ember dolgozott több napon át azért Zakopanéban, hogy megdöntsék egy kanadai csapat Guinness rekordját, akik korábban 1700 négyzetméter alapterületű hólabirintust építettek. Ezt a rekordot szeretnének most megdönteni a lengyelek, ezért a napokban egy ennél is nagyobb hólabirintust építettek. A „hólabirintus” a Lengyel-Tátrában, Zakopanéban, az ismert Wielak Krokiew síugrósánc közelében épült fel, és az idei a Snowlandia téli élménypark egyik látványosságának szánják.
A zakopaneiek 2500 négyzetméter alapterületű labirintust építettek, melynek elkészülte után Zakopanéba várják a Guinness rekordok könyvének szakemberét, hogy hitelesítse az új rekordot. A hólabirintusban beépítettek egy 14 méter hosszú alagutat, folyosókat, valamint egy hóból készült várat is kialakítottak. Tegnapi hír szerint a labirintus elkészült, az átadás pontos dátuma azonban ma még nem ismert, egyelőre a jövő heti nyitás a valószínű.











Forrás: http://sielok.hu; http://24tp.pl, Fotó: Labirynt Śnieżny / Facebook; Magdalena Lipkowska

Fotók és videók a Tátrából – 2016. január 1-15.

$
0
0
Naplemente a Sárkány-tavi-nyeregben, Szilveszter éjszaka Poprádon és környékén, a Fátyol-vízesés télen, felhőtenger a lábunk alatt, havas tátrai gerincek, a Gerlachfalvi-csúcs télen, a Svinicára vezető út, jégkristály a Hernádon, a befagyott Tengerszem, a napsütéses Poprádi-tó, a frissen behavazott Tátra az autópályáról, valamint szintén friss hó az Ornak gerincén. Címszavakban mindezeket láthatjuk a www.magas-tatra.info oldal Facebook profilján 2016. január első felében megosztott fotókon. Újabb jelölt a Darwin-díjra, téli túra a Tengerszem-csúcsra, gondolkodva a hegyekben, és téli képek a TOPR helikopter fedélzetéről. Ezúttal ezek a videók kerültek be a válogatásba, melyek megtekintéséhez jó szórakozást kívánok!

Fotók:

2016. január 4.
Naplemente a Sárkány-tavi-nyeregben, a Magas-Tátrában.
Fotó: Marek Loduha

2016. január 5.
Szilveszter éjjele Poprádon és környékén, a Tompa-hegyről fotózva.
Fotó: Simon Trnka PhotoAdbventures

2016. január 6.
Ilyennek láttuk a Fátyol-vízesést január 3-án, vasárnap.
Fotó: Jaro Majerník

2016. január 7.
Felhőtenger partján a Téry-menedékháznál...
Fotó: Kristína Kapusňáková

2016. január 8.
Havas tátrai gerinceken... 
Fotó: www.horskyvodca.info

2016. január 9.
A Gerlachfalvi-csúcs télen. Miért ne?
Fotó: www.horskyvodca.info

2016. január 10.
A Zawratról a Svinicára vezető út tegnap, 2016. január 9-én.

2016. január 11.
Jégkristály a befagyott Hernádon január 3-én, -18 fokban.
Fotó: Stanislav Kavulič

2016. január 12.
A befagyott Tengerszem (Czarny Staw pod Rysami) 2016. januárban.
Fotó: Maciej Kraus

2016. január 13.
A Poprádi-tó és partján a menedékházak a tó jegéről 2015. december 30-án.
Fotó: Szalay Gergely

2016. január 14.
Ma reggel, az autópályáról készült fotó a Magas-Tátráról. Úgy tűnik, végre megérkezett a havazás első hulláma...
Fotó: Ľudovít Mazur 

2016. január 15.
Tegnap készült fotó a Nyugati-Tátrából, az Ornak gerincéről.

Videók:

 
2016. január 4.
Felkészületlenség és felelőtlenség a Tátrában – avagy újabb jelölt a Darwin-díjra...
Ezen a friss videón egy ember próbál meg felmászni a Konrád-völgyből a Konrád-púp felé vezető jeges, turistajelzés nélküli hegyoldalon, megfelelő felszerelés nélkül, négykézláb...

 
2016. január 6.
Téli túra a lengyel oldalról a Tengerszem-csúcsra, éppen egy évvel ezelőtt.

 
2016. január 9.
Hogy viselkedjünk a hegyekben egy téli kirándulás során? Az alábbi „Z głową w górach” (Gondolkodva a hegyekben) című rövidfilm egy egynapos freeride sítúrát mutat be a Lengyel-Tátrában, a Gąsienica-völgyben.

 
2016. január 14.
Ajánlom mindenki figyelmébe az alábbi, ma reggel készült videót, melyet a lengyel hegyimentők (TOPR) helikopteréről készítettek.

Összeállította: Nagy Árpád

275 éve született Csáky István gróf

$
0
0
Jobbra a Gondűző
275 évvel ezelőtt, 1741-ben született Tátrafüred alapítója, Csáky István gróf (1741-1810). A gróf Csákyak szepesi birtokosok, és a megye örökös főispánjai voltak. Csáky István apjától nagy kiterjedésű birtokot örökölt, amelynek központja a Lőcsétől mintegy 15 kilométerre fekvő Illésfalva volt. 1759 és 1761 között a bécsi Theresianum diákja volt, kiválóan megtanult franciául, de mezőgazdasági tanulmányokat is folytatott. Tanulmányai befejeztével Csáky István hazatért Homonnára, oda ahol birtokai közül később is a legtöbb időt töltötte. 1764-ben vette feleségül az akkor 17 éves Erdődy Júliát. Házasságuk első tíz évében nagy építkezéseket folytattak, az Illésfalva mellett található dombon, ahol 1776 körül épült fel a Csáky István által Sans Souci-ra keresztelt nyárilak. E párját ritkító kéjlak és a körülötte elterülő parkban álló legkülönfélébb létesítmények nemcsak a főúri vendégsereg, hanem a munkában elfáradt jobbágyok számára is a felüdülést és a szórakozást szolgálták. Csáky István és Erdődy Júlia házasságából nem született gyermek.

A gróf – az eddigi kutatások tanúsága szerint – sem a közéletben, sem a politikai életben nem vett részt, életét birtokai irányításának és a művelődésnek szentelte. Az 1790-es évek vége felé valószínűleg komoly betegségben szenvedhetett, 1800 táján pedig már súlyos anyagi gondokkal küszködhetett. 1801–1810-ig, azaz haláláig feleségétől különváltan, a Homonnához tartozó Vitézvágáson, meglehetősen szerény körülmények között élt. A Sans Souci hegyen álló nyárilak később megsemmisült, Münnich Sándor a múlt század végén, Igló város történetéről szóló könyvében azt írja, hogy később a főépület helyére egy csonka kőgúlát emeltek, amelybe a következőt vésték be: „Itt állott egykor a Gondűző”. A gróf, utolsó éveiben a vallásban keresett vigaszt, 1810-ben halt meg, az illésfalvi templomban temették el.
Gróf Csáky István szenvedélyes vadászként 1793-ban egy kis vadászkunyhót, majd 1797-ben egy vadászházat és egy kis kápolnát is építtetett könnyű fenyőfából az akkoriban Nagyszalóki savanyúkútnak nevezett forrás közelé­ben, megalapítva ezzel a Tátrafüredet. Ez a vadászház lett a későbbi gyógyhely alapja, egyben első fürdőháza is. Csáky István sokoldalúságát bizo­nyítja többek között az általa latin nyelven írott kis versike, melyről dr. Szontagh Képes kalauz a Tátraalji fürdőkbe és a Magas-Tátra hegyvidékére c., 1885-ben, Iglón megjelent művében tesz említést, s amelynek magyar fordítása így szól:
„Erre járó utas, megállj kissé, és bámuld meg a művet a Kárpátok alján, melyet Csáky István a nép iránti szeretet által indíttatva emelt, hol kevéssel ezelőtt puszta volt a föld.”
Ótátrafüreden 1874-ben épült fel a Gondűző nevű 25 szobás villaépület, amelyben akkor a női fürdőt helyezték le. A villa minden valószínűség szerint a település alapítójára, annak egykori kedvelt tartózkodási helyére emlékezve Csáky gróf illésfalvai nyári lakjához hasonlóan a Sanssouci nevet viselte. az épület 1951-ben leégett.

Forrás: Tátrai túrák; http://epa.oszk.hu; Illusztráció: Nagy Árpád gyűjteménye.

A Tátra 11.000 méter magasságból

$
0
0
Az alábbi fotók a Budapest-Varsó repülőjáratról készültek 2016. januárjának első napjaiban.
Köszönet a fotókért Szekeres Bélának!




A TOPR vezetője a fizetős mentésről

$
0
0
Jan Krzysztof, a Tátrai Önkéntes Mentőszolgálat (TOPR) igazgatójának gondolatai arról a Lengyelországban felmerült ötletről, hogy a „felelőtlen turistákkal” szemben fizetőssé kellene tenni a hegyimentést (2015 november végén, tehát az év végi tragikus baleseteket megelőzően – a szerk.). A hegyimentés fizetőssé tételének kérdése hosszú idő óta újra és újra felmerül és élénk vitákat gerjeszt a Lengyel-Tátrában. Főleg olyan alkalmakkor, amikor a hegyimentők kisebb vagy nagyobb mértékű beavatkozására a turisták nem körültekintő viselkedése, a nem megfelelően előkészített túra miatt van szükség. Az ilyen esetekkel kapcsolatban rendszeresen hallani lehet olyan hangokat, hogy az ilyen turistákkal ki kellene fizettetni a mentési költségeket. A „Taternik” című lengyel folyóirat legfrissebb számában jelentek meg a TOPR vezetőjének ezzel kapcsolatos gondolatai.

„Gyakran kapunk olyan ötleteket, hogy más országokhoz hasonlóan a felelőtlen turistákkal kapcsolatos mentőakciók költségeit fizettessük ki az ügyfelekkel, vagy pedig vezessünk be egyfajta kötelező biztosítást. Első pillantásra az ötlet helyénvalósága teljesen nyilvánvalónak tűnik. De nézzük csak, hogyan finanszírozzák a hegyi mentőszolgálatokat más európai országokban? Higgyék el, hogy a biztosítások még Svájcban sem terjednek ki a mentés teljes költségeire. A biztosítás sok helyen csak a mentési költségek csökkentéséhez járul hozzá, sok országban ingyenes a mentés, és van, ahol a társadalombiztosítás terhére történik a mentőakció finanszírozása. Hozzátenném, hogy a többször emlegetett szlovák példa a körülmények nem kellő ismertén alapul. Szlovákiában a mentési költségek megtérítésből befolyó összeg (a helikopteres mentőakciókat nem figyelembe véve) sohasem haladta meg a hegymentők költségvetésének 8 %-át. Ez arányaiban kisebb összeg, mint amennyit a TOPR a Tátrai Nemzeti Parktól (TPN) a belépőjegyek értékesítése után kap (15 %). Úgy tűnik, hogy a nemzeti parkba belépő minden látogatótól érkező hozzájárulás jobb megoldás, mint a sokszor emlegetett „kötelező biztosítás”, amellyel még egyetlen hegységben sem találkoztam.
A hegyimentő szervezetek szerves részét képezik a Lengyelországban működő mentési rendszernek, és nem látok nyomós okot arra, hogy ebben a rendszerben elsőként a hegyimentés esetében vezessük be a fizetési kötelezettséget. Gyakran felvetődő probléma, és nem egyértelmű, hogy a turisták és a hegymászók tevékenysége mekkora kockázatot jelent? Egy nyári túra a Halastóhoz vezető aszfaltúton nagyobb kockázatot jelent, mint pl. az autóvezetés? Soha nem hallottam még olyan felvetést, hogy meg kellene fizettetni a mentési költségeket egy közúti baleset esetén, ahol számtalan alkalommal mentőhelikopter használatára is szükség van.
Egy jól működő mentőszolgálat alapvető kiadásait elsősorban fenntartási költségekből kell fedezni. A legfontosabb feladat az, hogy baleset esetén a jól képzett és jól felszerelt hegyimentők a lehető legrövidebb idő alatt hozzáláthassanak a mentéshez. A TOPR fenntartási költségei egy olyan helyzetben, ha egész évben senkit sem kellene menteni, vagy a jelenlegi helyzetben, amikor közel 600 embert mentésében veszünk részt évente, nagyon hasonlóak lennének.
Azt gondolom, fontos lenne értékelni azt a tényt, hogy a Tátrában van egy jól működő mentőszolgálat, amelytől ha szükségünk van rá, a lehető legmagasabb szintű ingyenes segítséget kaphatunk.
Jan Krzysztof, a TOPR igazgatója”.

Forrás: http://tatromaniak.pl; Fotó: Ewelina Domańska

Lavina – Néhány szabály túrázóknak, síelőknek

$
0
0
Nézzük, hogyan előzhetjük meg, hogy lavinába kerüljünk, vagy saját magunk lavinát indítsunk el. Az alábbiakban pontokba szedve az alapvető megelőzési, óvatossági rendszabályok olvashatók.
- A túra, síelés, hegymászás megkezdése előtt tájékozódjunk az aktuális lavinahelyzetről.
- Amennyiben nem vagyunk bizonyosak benne, hogy a kirándulás útvonala és célpontja lavinaveszélyes területen található-e, kérjünk információt a Hegyi mentőszolgálattól.
- Soha ne menjünk egyedül lavinaveszélyes terepre!
- Téli túra, síelés során mindig csak a télen engedélyezett és jelzett utakat használjuk, ne kövessük a nyári turistajelzéseket, és lehetőleg soha ne menjünk egyedül téli túrára.
- A szálláshelyeken található túranaplóba mindig jegyezzük fel a tervezett túra útvonalát, és megbecsült teljesítési idejét.

- Mobiltelefonunkba jegyezzük be a Hegyi Mentőszolgálat telefonszámát, hogy bajba kerülés esetén a lehető leggyorsabban segítséget tudjunk kérni.
- Mindig legyen nálunk Pieps (lavina esetére kifejlesztett jeladó-vevő készülék), lavinaszonda (rövid darabokból álló, összerakható keresőrúd), hólapát – a túra megkezdése előtt tanuljuk meg és gyakoroljuk ezek gyors használatát!
- A túra megkezdésekor kapcsoljuk be a jeladókat, és ellenőrizzük azok helyes működését adó és kereső üzemmódban egyaránt!
- A túra során mindig a legveszélytelenebb útvonalat válasszuk.
- A túrabot, síbot pántját ne rögzítsük a csuklónkra! (ezek lehúznak a mélybe, ha elsodor egy lavina).
- Mély hóban, ill. lavinaveszélyes lejtőkön ne használjuk síkötésünk szökevénypántját (sífék vagy semmi!)
- Lehetőség szerint használjunk légzsákot (ABS, SNOWPULSE): ezek a lezúduló, hömpölygő, örvénylő hótömeg felszínén tartanak.
- A túra során felfelé menet, valamint lesikláskor is tartsunk kellő távolságot egymástól, mert…
-- így remélhetőleg egyszerre csak egy ember tartózkodik kitett, veszélyes helyen (akit a többiek figyelnek).
-- az egymás közelében túrázók/síelők hatványozottan terhelik a hótakarót.
 - Lefelé menet a fordulókat mindig nagy sugarú körben végezzük, ugyanis hirtelen kanyarodással veszélyesen megterheljük a hótakarót.
- Meredek lejtőkön…
-- a nagyobb társaságok váljanak 4-5 fős csoportokra.
-- felmenetben ill. gyaloglás közben az egyes túrázók min. 10 méteres távolságból kövessék egymást.
-- kerüljük a kötelékben síelést, az ugrásokat és az esést.
- Ne feledjük, hogy ha mi magunkat szakértőnek is gondoljuk lavina-kérdésben, a lavina nem tudja, hogy mi szakértők vagyunk…

Viewing all 1816 articles
Browse latest View live