Quantcast
Channel: magas-tatra.info
Viewing all 1816 articles
Browse latest View live

70 éve született Pavel Pochylý , a „Pók”

$
0
0
70 évvel ezelőtt, 1945. szeptember 25-én született Pavel Pochylý (1945-2000), a szlovák hegymászás egyik legnagyobb alakja és fenegyereke, egyik legellentmondásosabb személyisége. Zűrös magánélete mellett (gazdasági bűncselekmények miatt 17 évet töltött csehszlovák börtönökben, 5 feleségétől 7 gyereke született) Pochylýt az extrém hegymászás úttörőjének, egyben az évszázad hegymászójának tartják a Tátrában. Pályafutása során több mint 300 mászótúrát hajtott végre a Tátrában, szinte minden nagyobb falon voltak első megmászásai (a Ganek-karzaton például öt első mászás), valamint egyes lengyel falon is (Vadorzó-kilátó / Kazalnica Mięguszowiecka). Több téli első mászás résztvevője, a legendás, a lengyelek által „Pókok”-nak elnevezett csoport vezetője. Nagy nemzetközi visszhangot váltott ki, amikor 1983-ban télen, 13 nap alatt, megint csak egyedül, új direkt útvonalon mászott fel az Eiger északi falán.

1970 februárjában egy 20 tagú csoport tagjaként mászta végig a Tátra teljes főgerincét, 1979-ben pedig végrehajtotta a Tátra főgerincének első téli szóló, támogatás nélküli végigmászását, amivel meglehetősen átértelmezte a hegymászás akkori kereteit.
A főgerincbejárás történetében kétségkívül Pochylý volt az első igazi rekorder, aki 1979. február 23. és március 9. között járta végig elsőként télen a hegység főgerincét. Abban a két hétben megszakítás, depók és segédcsapat nélkül, egyetlen csúcsot sem kihagyva bejárta a teljes főgerincet a Liptóhutai-nyeregtől a Bélai-Tátráig. Többek között megmászta a Keleti-Vaskapu-csúcs felszökését is, csak ez két napig tartott! Ezt a nem mindennapi teljesítményt hegymászó tevékenységének több éves kényszerű megszakítása (börtönbüntetése) után hajtotta végre, és az időjárás sem kedvezett neki. A Hátsó-Szmrecsini-csorba – Keleti-Vaskapu-hágó közötti szakaszon négy napon keresztül együtt haladt egy cseh hármassal. Az utolsó mászónap, a Barlang-hegy – Farcsík szakasz után a végkimerültség állapotában érkezett meg Tátralomnicra. Pavel Pochylý mászását sokan a tátrai hegymászás legnagyobb teljesítményének tartják.
2000. február 25-én Ondrej testvérével (akivel a legtöbbször együtt mászott) a Weber-csúcsról jöttek lefelé a Német-létrán, amikor valószínűleg egy lavina sodorta el őket, és lezuhantak a Weber-csúcs északi falán. Ez a túra mindkettőjük életének és hegymászó pályafutásának végét jelentette…


Őszi színek a Tátrában

$
0
0
Az alábbi szép őszi fotók a Lengyel-Tátrában, a Tátra főgerincén, a Gáspár-csúcs (Kasprowy Wierch) és a Konrád-púp (Kopa Kondradzką) közötti túrán készültek. Ahogy a képeken látható, a Tátrában egyre inkább az őszi aranyló színek kezdenek dominálni.














Forrás: http://natatry.pl; Fotó: Kuba Witos

Lett turisták tragikus halála a Magas-Tátrában

$
0
0
Szeptember 26-án, szombaton a kora esti órákban érkezett a bejelentés a Hegyi Mentőszolgálat (HZS) ügyeletére, hogy eltűnt két lett turista. A 62 és 67 éves nők egy kb. 50 fős turistacsoport tagjaként a Téry-menedékházhoz túráztak. Eltűnésüket a csoport vezetője jelentette, aki a csoport többi tagjával Ótátrafüredre megérkezve észlelte, hogy a csoport két tagja hiányzik. A hegyimentők azonnal elkérték az egyik eltűnt telefonszámát, tartózkodási helyük lokalizálása céljából. Ezután a hegyimentők több csoportban megkezdték a jelzett terület átvizsgálását. Az esti órákban a keresést legfőképpen a Felső turistaút (Magistrála) Sziléziai-ház és Kő-pataki-tó közötti szakaszára összpontosították. A sikertelen keresés vasárnap reggel is folytatódott.

Ekkor az egyik hegyimentő jelentette, hogy a Vörös-torony-hágó alatt látott két embert, akik nem mozognak. A helyszínre érkező mentőcsapat megállapította, hogy a két személy – akik ekkor már nem mutattak életjelet – azonos a keresett lett turistákkal. A holttesteknek a hegyről történő lehozatalához a Liptói- és az Alacsony-Tátrában dolgozó hegyimentők, valamint a Belügyminisztérium helikopterét is igénybe vették, mivel a jeges terep miatt a földön történő szállítás komoly nehézségekbe ütközött.
A Tátra magasabban fekvő részein erős szél fújt, amely jelentősen csökkentette a hőérzetet, ezen kívül ónos eső esett, amelytől a sziklák jegesek lettek. Az időjárása vasárnap délután tette lehetővé a helikopter bevetését, amely felgyorsította az eseményeket. A hegyimentőknek addigra földi úton sikerült a holttesteket a Téry-menedékházhoz szállítani, ahonnan az időközben megérkező helikopter Ótátrafüredre szállította őket, ahol átadták azokat a rendőrség és a temetkezési vállalkozó munkatársainak. A turisták halálának oka minden valószínűség szerint hipotermia, a halál pontos okának megállapítására csak a boncolás után kerülhet sor. Az egész mentési műveletre, amelyben több mint 40 hivatásos és önkéntes hegyimentő vett részt, a Tátrában jelenleg uralkodó kedvezőtlen időjárási körülmények között került sor.

Forrás és fotók: http://www.hzs.sk

Milyen cipőt vásároljak, ha a hegyekbe készülök?

$
0
0
Magashegyi túrák során felszerelésünk egyik legfontosabb darabja a cipő, amely elsősorban kényelmes kell hogy legyen, és alkalmas arra a terepre, amelyen túrázunk. Mielőtt trekking- vagy túracipőt vásárolunk, meg kell válaszolni néhány alapvető kérdésre. Csak nyári túrára alkalmas cipőt szeretnénk, vagy télen is azt akarjuk használni a hegyekben? Gondoljuk végig, milyen utakon szeretnénk használni a cipőt? Ez azért fontos, mert mást kell választani, ha középhegységben túrázunk, és mást, ha sziklás alpesi terepen. Egy jól megválasztott cipő jelentősen megkönnyítheti az amúgy is nehéz hátizsák súlyát. Arról sem feledkezzünk meg, hogy egy jó bakancs megvéd minket a sérülésektől, ezért a legjobb, ha a szára boka fölé ér. A túracipő vagy a bakancs felpróbálása során olyan zoknit használjunk, amelyben a leggyakrabban túrázunk. Túracipőből többnyire fél, vagy akár egész mérettel nagyobbat kell vásárolni, mint a normál utcai cipőkből.

Egy nyári tátrai túrához a legjobb az olyan cipő, amelynek magasított felsőrésze bokán felül ér, és kemény talpú, amely megfelelően ellenáll a sziklás terepnek. A bakancs készülhet nubukbőrből, hasított bőrből, esetleg velúr anyagból. A hasított bőrből készült modellek megfelelő mechanikai védelmet nyújtanak a külső tényezők miatt bekövetkező sérülések ellen. A vásárlás során arra is érdemes odafigyelni, hogy a felsőrész hány darabból van összeállítva. A legjobbak azok, amelyek egy darabból készültek, ezek nagyobb vízállóságot biztosítanak, és általában vastagabb felsőrésszel készülnek. Minél vastagabb ugyanis a bőr, annál tartósabb a cipő. A túracipők gyártása során is egyre több szintetikus anyagot használnak, melyek könnyebbek, és jobban használhatók hegymászás és túra közben. A legnépszerűbbek a Cordura anyagból készült termékek, szarvasbőrrel vagy kevlár betétekkel kombinálva.
Fontos szempont a cipő belső részének anyaga, amely megfelelő kényelmet biztosít a felhasználó számára. A felsőrész bélésének jól el kell nyelnie az izzadtságot, emellett fontos szempont, hogy gyorsan kiszáradjon, és jó légáteresztő képességgel rendelkezzen. A leggyakrabban használt anyag a borjúbőr, valamint a szintetikus alapú Cambrelle és Gore-Tex (ez vízálló membránt tartalmaz), de találkozhatunk az XCR szimbólummal, amely a cipő nagyobb légáteresztő képességét jelzi. Trekkingcipők esetében a leggyakrabban használt jelölések a Sympatex, Tepor, Gritex, Hydro10K.
Ugyancsak fontos szempont a megfelelő túracipő kiválasztásánál a talp anyaga. Ez döntő hatással van a lábbeli élettartamára, de a jól megválasztott talp elnyeli a rázkódás egy részét, ezáltal növeli a kényemet az egyenetlen terepen.
A túraboltokban és szaküzletekben a túracipők, bakancsok széles választékát találjuk, ahol hozzáértő szakemberek segítenek a számunkra legmegfelelőbb lábbeli kiválasztásában.

Hat csúcs a Tátra koronájából egy nap alatt

$
0
0
Újabb hihetetlen teljesítmény Andrzej Miklertől a neves lengyel hegyivezetőtől és hegyimentőtől, aki nap mint nap a TOPR hegyimentőjeként, valamint IVBV/UIAGM képesítésű hegyivezetőként dolgozik. Szabadidejében viszont olyan dolgokat visz véghez a Tátrában, ami „normális” emberek számára elképzelhetetlen. Egy napos túrákon olyan rendkívül (elsősorban kondicionálisan) igényes túrákat, mászásokat hajtott már végre eddig is, mint pl. a Nyugati-Tátra főgerince, a Gerlachfalvi-csúcs – Lomnici-csúcs – Jég-völgyi-csúcs (a Tátra három legmagasabb csúcsa), vagy a Tengerszem-csúcs – Tátra-csúcs – Gerlachfalvi-csúcs – mindezeket télen.

Szeptember 22-én annak az újabb nagy kihívásnak nézett elébe, hogy egy napon megmásszon hat csúcsot a Tátra legmagasabb csúcsai közül. Reggel a Tengerszem-csúcs volt az első, aztán következett a Tátra-csúcs, a Gerlachfalvi-csúcs, a Jég-völgyi-csúcs, majd a Fecske-torony és végül a Lomnici-csúcs.
Ezúton is gratulálunk ehhez a nem mindennapos teljesítményhez.

Forrás: http://tatromaniak.pl; Fotó: Andrzej Mikler

Korábban sötétedik, este gyorsan lehűl a levegő

$
0
0
A Tátrába induló turistáknak nem szabad elfelejteni, hogy az őszi napok egyre rövidebbek. A hegyekben korábban sötétedik, lehűl a levegő, és egy hirtelen zápor, vagy tartós eső is bármikor előfordulhat.  „Ne feledkezzünk meg róla, hogy 18:30-kor már sötétedik, és az esti órákban jelentősen lehűl a levegő. Ügyeljünk rá, hogy legyen nálunk elegendő meleg ruha – egy váltás ruha, sapka és kesztyű sem hiányozhat. A túraútvonalak eső után sok helyen csúszósak lehetnek, emiatt legyünk különösen óvatosak” – figyelmezteti a hegyekbe indulókat a Hegyi Mentőszolgálat (HZS) saját honlapján. Az elmúlt hét végén a Tátra magasabban fekvő részein helyenként havazott, ónos eső esett, és a hőérzetet az erős, olykor viharos szél tovább rontotta.

Azt, hogy soha nem lehetünk eléggé óvatosak, az elmúlt hét pénteki két mentőakció is bizonyítja a Felkai-, és a szomszédos Batizfalvi-völgyben. Az első segélykérés a Sziléziai-házból érkezett, amelyben egy lengyel turista arról értesítette a hegyimentőket, hogy 66 éves társa eltörte a lábát. A sérülésre az Örökös-eső közelében, a csúszós sziklákon került sor, mely után a lengyel turista nem tudta egyedül folytatni a túrát. A helyszínre érkező hegyimentők rögzítették a törött lábat, majd levitték a Sziléziai-házhoz, ahol a sérültet átadták a kiérkező mentősöknek.
Nem sokkal e baleset után cseh turista tett bejelentést a hegyimentők ügyeletére, miután a Batizfalvi-próbán leereszkedve rájuk sötétedett, és a sötétben nem tudtak tájékozódni, és leereszkedni a Batizfalvi-tóhoz, ahonnan Tátraszéplakra szerettek volna eljutni. A hegyimentők a megfelelő felszerelés nélküli turistákat biztonságban lekísérték a Sziéziai-házhoz, majd terepjáróval Ótátrafüredre szállították őket, ahová értük jöttek a barátaik.
Sajnos egy, a fentiektől tragikusabb eset is történt a hét végén a Magas-Tátrában. Ahogy arról bizonyára az oldal olvasói is értesültek, két lett turista kihűlés miatt vesztette életét a Vörös-torony-hágó alatt. hogy hogyan kerülhettek oda egy olyan turistacsoportból, amelynek eredeti célja a Téry-menedékház volt, számomra is rejtélyes…

Forrás: http://poprad.korzar.sme.sk; Fotó: Paweł Dutka

Élményfürdőként újulhat meg a Helios szanatórium

$
0
0
Hosszú évek hanyatlása után új tervek vannak születőben a Csorbai-tó közelében található egykori Helios szanatórium megmentésére. Az újjáépítési terveket a Tatry Mountain Resorts és a J & T pénzügyi csoport mutatta be. A befektetők a hatalmas épületet jövőjét inkább wellness központként képzelik el, mint szállóépületként. Az egykori szanatórium hatalmas, enyhén meghajlított hatemeletes épülete évek óta elhagyatottan árválkodik, napjainkban félig lebontott rom, amely várja a teljes megújhodást. Az állami hatóságoknak benyújtott tervek szerint a befektető, a Tapro s.r.o. nevű cég az épületben négy csillagos szállodát, valamint élményfürdőt alakítana ki.

Az eredeti újjáépítési tervekben az épületet elsősorban szállodaként szerették volna hasznosítani, ez azonban mára megváltozott. A mai tervek kisebb szállodai kapacitásról, és mellette vízi vidámparkról és gyógyfürdőről szólnak. A tervek szerint a 172 szobás szállodában 574 ágy várja majd a vendégeket, emellett egy 700 személy befogadására alkalmas konferenciaterem, valamint bowling pálya is kialakításra kerül az épületkomplexumban. A szállodai részleg a nyugati szárny emeletein, az élményfürdő és a vízicentrum a keleti szárnyban kapna elhelyezést. Ugyancsak itt helyzenének el egy kisebb egészségügyi központot.
A második földalatti szinten mélygarázst alakítanának ki, amely jelentősen csökkentené az épület körül kijelölt parkolóhelyek számát. Természetesen az épület előtt is lesznek parkolóhelyek, amelyek a befektetők reményei szerint az év minden napján foglaltak lesznek.
A Helios szanatórium, amely korábban a légúti betegségek gyógyítására szakosodott állami gyógyszállóként működött, aszfaltozott úton jól megközelíthető Csorbató település központjából. Az épületet 1976-ban nyitották meg, később a Hviezdoslav gyógyüdülővel együtt a J & T befektetői csoport szerezte meg, amely előbbit újjáépítette, ez ma ötcsillagos szállodaként működik.
Már 2008-ban szóba került a Helios rekonstrukciója, és tárgyalások folytak a leendő befektetőkkel. Miután a Kempinski megnyitotta kapuit, a társaság ebben a szállodában szeretett volna tapasztalatokat szerezni, hogy ezeket hasznosítani tudja a később újjáépítendő Heliosban.
A Magas-Tátrában az elmúlt években több szálloda rekonstrukciójára is sor került, Csorbatón például felújították a Hotel Panorámát és a Hotel Pátriát. Az egykori távközlési központ épülete Oliver néven apartman szállóként újult meg. Több új épület épült Tátralomnicon, többek között a Kukučka apartman hotel. A napjainkban is folyó egyik legjelentősebb beruházás a történelmi Hotel Lomnic teljes újjáépítése és bővítése, melyet egy korábban a Tátrában ismeretlen külföldi befektető finanszíroz. A felújítási tervek a GFI stúdióban készültek, amely részt vett a Kempinski újjáépítésében, és az újjáépülő Heliosban is dolgozik majd.

Forrás és fotók: http://reality.etrend.sk

Fotók és videók a Tátrából – 2015. szeptember 16-30

$
0
0
Medve, mormota, róka, holdfény, napsütés, naplemente, őszi táj, felhők, tavak, hágók, csúcsok, völgyek, panorámák. Jég-völgyi-csúcs, Halastavi-völgy, Öt-tavi-katlan, Gerlachfalvi-csúcs, Kis-Békás-csúcs, Kis-Viszoka, Tengerszem-csúcs (háromszor is…), Vadorzó-hágó, Ganek, Szilfás. A videók között pedig Vörös-torony-hágó, Koncsiszta, Sas út, Lengyel-Tátra, Gerlachfalvi-csúcs. Címszavakban mindezeket láthatjuk a www.magas-tatra.info oldal Facebook profilján 2015 szeptemberének második felében megosztott fotókon és videókon, melyeket ezúttal is kommentár nélkül ajánlok az oldal olvasóinak figyelmébe.

Az alábbi összeállítás megtekintéséhez ezúttal is jó szórakozást kívánok!

Fotók:

2015. szeptember 16.
A Jég-völgyi-csúcs
Fotó: Maroš Klinovský

2015. szeptember 17.
Kilátás a Halastavi-völgyre a Tengerszem-csúcsról.
Fotó: Simon Trnka

2015. szeptember 18.
Innen azért jól látszik, melyik a magasabb a kettő közül... De miről is beszélek?
Fotó: Jaro Majerník

2015. szeptember 19.
Levadászta és ellőtte... Persze csak a fényképet! Ez a fotó néhány nappal ezelőtt készült a Gáspár-csúcs (Kasprowy Wierch) nyugati lejtőjén, a Goryczka-völgyben.
Fotó: Przemyslaw Piegza

2015. szeptember 20.
Kis kedvenceink lassan a téli álomra készülnek 
Fotó: Karol Grabski

2015. szeptember 21.
Egy friss felvétel a Kis-Tarpataki-völgyben élő, olykor-olykor a Téry-menedékháznál is feltűnő rókáról.
Fotó: Zsula Róbert

2015. szeptember 22.
Aktuális kilátás a Gerlachfalvi-csúcsról.

2015. szeptember 23.
A kérdés roppan egyszerű: melyik két tó látható ezen a tegnap készült fotón? Bónuszként esetleg a csúcs neve?... 
Fotó: Nagy Árpád

2015. szeptember 24.
Kilátás a Kis-Viszokáról
Fotó: Konrad Wrona

2015. szeptember 24.
Felhős kilátás a Tengerszem-csúcsról.
Fotó: Busi Bálint

2015. szeptember 25.
A Vadorzó-hágó (Mengusovské sedlo / Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem) szeptember 22-én, kedden. Babie leto...
Fotó: Nagy Árpád

2015. szeptember 26.
Ember a holdfényben
Fotó: Miroslav Mäsiar

2015. szeptember 27.
Egy nem mindennapos panoráma a Liptói-Tátra felé, a Ganek csúcsáról.
Fotó: Julita Chudko

2015. szeptember 28.
Naplemente a Tengerszem-csúcson
Fotó: Jozef Klein

2015. szeptember 29.
A Szilfás (Brestová) a Szalatinról (Salatín) vasárnap.
Fotó: Simon Trnka

A Tengerszem-csúcs szeptember 28-án.
Fotó: Michał Glanz

2015. szeptember 30.
Ősz a Szepességben.
Fotó: Marián Béreš

Videók:

 
2015. szeptember 16.
Vörös-torony-hágó

 
2015. szeptember 19.
Hegymászótúra a Koncsiszta csúcsára.

 
2015. szeptember 23.
Sas út, 2014 nyara. Talán az egyik legjobb a sok-sok, Sas útról készült videó közül.

 
2015. szeptember 26.
Talán már megosztottam ezt a videót, talán csak akartam, de szerintem annyira szép, hogy senki nem bánja, ha még egyszer látja...

 
2015. szeptember 30.
Gerlachfalvi-csúcs, Martin út.


Összeállította: Nagy Árpád

235 éve született Göran Wahlenberg

$
0
0
235 évvel ezelőtt, 1780. október 1-én született Göran Wahlenberg (1780-1851) svéd orvos, botanikus, földrajztudós, geológus. 1813 júniusától-októberéig botanikus és egyéb kutatásokat végezett a Magas- és az Alacsony-Tátrában, a Nagy- és Kis-Fátrában. A Liptói-, Magas- és Bélai-Tátra sok völgyét járta be, több csúcson is járt, mint pl. a Klin, Rohács,Kriván (itt kétszer is), Lomnici-csúcs, Bolond-Gerő, Mészárszékek, Homlokos, Farcsík. A Tátra lengyel oldalán nem járt, csak körbeutazta azt. Több tátrai útján Mauksch Tamás kísérte el. hazaérkezése után egy évvel adta ki a Flora Carpatorum Principalium című művét. Ez a mű a Tátrával foglalkozó irodalom egyik legfontosabb, klasszikus műve. Megírásához felhasználta elődei munkáját és Mauksch Tamás növénygyűjteményeit, de alapvetően saját - a terepen végzett - kutatásain, megfigyelésin alapul. Több megállapítása a Tátra-kutatás jelentős előrehaladását jelenti, nem csak botanikai szempontból.

A mű lényege a tátrai flóra feldolgozása (1346 egyed), de ezen kívül az első részében közli a Tátra leírását, főbb topográfiai pontját, klímáját, a saját barometrikus méréseit és egyéb megfigyeléseit. A mellékelt Tátra térkép is a tátrai térképészet egyik főműve, mivel egy szintvonalas térkép prototípusa (az első szintvonalas térkép csak 1857-ben jelent meg). Neve megmaradt a Saxifraga wahlenbergii nevű kőtörőfűben, valamint a Furkota-völgyben található Wahlenberg-tavak elnevezésben.
Magáról a Kárpátok régiójáról művében nem éppen a leghízelkedőbben azt írja hogy: "terra inhospitabilis et latronibus et barbaris hominibus plena" (nem vendégszerető táj, tele rablóval és barbárral). Ez a megjegyzése Joseph August Schultes-t, egy másik Tátra-kutatót szatirikus válaszra késztette: Epistola granulatoria in felicissimum et miraculosum excessum Dni Georgii Wahlenberg, Sueci, ex Ungaria nostra (1915) (Köszönőlevél a svéd Wahlenberg Georg úr csodával határos szerencsés kijutásért Magyarországról).

Forrás és fotó: https://hu.wikipedia.org

A Tátra a Szandeci-Beszkidekből

$
0
0
A Szandeci-Beszkidek (Beskid Sądecki) önálló hegység egy bájos régióban. Eltekintve az érdekes hegyi ösvényektől és az értékes kulturális műemlékektől rendkívül vonzerőt jelent a hegységből a Tátrára nyíló nagyszerű kilátás. Az alábbi galériában Janusz Wańczyknak a Szandeci-Beszkidekből különböző évszakokban a Tátráról készült fotóiban gyönyörködhetünk.










Forrás: http://tatromaniak.pl; Fotók: Janusz Wańczyk

A természetvédő lobbi miatt pusztul a Tátra

$
0
0
A szélvihar óta, amely 2004-ben sújtotta a Magas-Tátrát, sokan szívesen vitáznak arról, hogy ki kell, vagy nem kell kitermelni a kidöntött, kettétört fákat a negyedik és ötödik fokozatban védett területekről. Az igazság a lábunk előtt hever, de a médiában hosszú ideje zajlik az adok kapok egyrészt az erdővédelmi egyesületek, másrészt az erdészek között. Ebben a küzdelemben sok valótlanság és rágalom is napvilágot látott. Emlékezetes a Csendes- és a Kapor-völggyel kapcsolatos jogvita, melyek a legmagasabb szinten védett területek közé tartoznak. A Természetvédelmi Egyesület azt kérte, hogy a Tátrai Nemzeti Park Állami Erdészete (Štátne lesy TANAPu) azon az alapon tiltson meg minden kitermelő tevékenységet ezen a területen, hogy a természetet az erdei élőhelyek és ökoszisztémák védelme érdekében hagyni kell önmagának megújulni. Ezzel kapcsolatban azonban az erdészek számos ellenérvet sorakoztattak fel.

Először is: Szlovákiában már nem léteznek természetes erdők – kivéve néhány kis szigetecskét –, ezek gazdasági felhasználása már 400 évvel ezelőtt megkezdődött, azóta viszont az ökoszisztéma változása következtében többször megváltozott a kinézetük.
A múltban ezekben a völgyekben élénk gazdasági tevékenység folyt, az egész völgy visszhangzott a kitermelt fát szállító szekerek nyikorgásától, a bányászok csákányának és kalapácsának ütéseitől, a kincskeresők kiabálásától, vagy a juhokat és szarvasmarhákat terelgető pásztorok hangjától.
A Csendes-völgyet a völgyön végigfutó, a Tátrában megszokottaktól eltérően nyugodt és csendes Csendes-patakról nevezték el. Ennek ellenére a környezetvédők azt állítják, hogy ezen a területen fennmaradt az eredeti ökoszisztéma, az emberi beavatkozás nélkül.
Másodszor: a betűzőszú támadás során megsemmisült fenyőfák, melyek nagyságrendje közelít a szélviharban elpusztult fák számához, és már elkezdte károsítani az egészséges fákat, amely viszont dominó-hatást indíthat el. Az ilyen szennyezett fákat gyakorlatilag szinte lehetetlen megmenteni.
Megelőző intézkedés lehetne a legnagyobb számban kidőlt fákkal borított területeken lévő beteg fák kéregtelenítése, és a szennyezett kéreg eltávolítása a területről. Ez azonban a környezetvédők tiltakozás miatt az érintett területeken nem mindenhol volt lehetséges.
Harmadszor: az ökoszisztéma önálló megújulása gyakorlatilag szinte lehetetlen. Az az időszak, amíg az életképes, egészséges növényzet ismét önmagától kifejlődik, kb. 200-300 év. A korábbi erdők helyén olyan fajok jelentek meg, mint a nyírfa, a nyárfa, majd ezek árnyékában később vert gyökeret a boróka, és szinte utolsóként a lucfenyő. A mesterséges újratelepítés ettől sokkal gyorsabb, a sérült területeken akár 60 év múlva új erdő magasodhat.
Meg kell említeni egy alapvető tényt, amelynek a tátrai erdők viszonylag gyenge ellenálló képességüket köszönhetik. A XX. század 30-as éveiben azokon a területeken, ahol korábban legelők voltak, lucfenyők beültetésével monokultúrákat hoztak létre, amely káros hatással volt a biológiai sokszínűségre, a helyi ökoszisztémára. Az erdőgazdálkodást abban az időben a lucfenyő-mánia jellemezte.
Az erdészek mára megtanulták, hogy az új tátrai erdőkben a lucfenyőnek csak kb. 60 %-ban kell megjelennie. A biodiverzitás biztosítja a fenyők és a bükk együttélését, amely nagyon jellemző a Kárpátok erdeire. Ezzel az új filozófiával nem teljesen értenek egyet a gyógyfürdők vezetői, akik arra panaszkodnak, hogy a légúti problémák kezelése nagyobb számú fenyő telepítését tenné szükségessé.
A 2004-es szélvihar által érintett terület 50 km hosszú, és mintegy 5 km széles volt. A szélvihart követő szúcsapás hatalmas károkat okozott azokban az egészséges erdőkben, melyek túlélték a szélvihar pusztítását. A rovarok támadásának ezek az erdők nem tudnak ellenállni.
Ha a környezetvédők nem akadályozták volna meg az erdészeket a munkában, a szúkárok jelentősen kisebbek lennének, és a Tátrát ért szúcsapás minden bizonnyal nem lenne ilyen hatalmas mértékű.
A legmegdöbbentőbb az a tény, hogy nem a józan ész, hanem a természetvédelmi egyesületek lobbija kerekedett felül. Hiszünk a természet erejéről szóló szép szavakban, bár a természet haldoklik a kezeink között…

Forrás és fotó: http://www.napalete.sk; wikipedia.sk

Tarajka / Hrebienok

$
0
0
Tátrai menedékházakat bemutató utunk során a mindenki által ismert Tarajkára érkeztünk, ahol egy hegyi szálló, valamint a siklóvasút felső állomása található. A Tarajka népszerű kiindulópontja számos magashegyi túrának, korábban híres síközpont volt, mely időről időre még ma is életre kel. De kezdjük az elején. A Tarajkát viszonylag könnyen meg lehet közelíteni, Ótátrafüredről enyhén emelkedő aszfaltozott úton juthatunk fel ide. Az egyáltalán nem megerőltető útvonal nem csak gyerekeknek, hanem időseknek is javasolható, nyugodt tempóban kb. 45 perc alatt teljesíthető. Persze van egy alternatív megoldás is, amelyet II. Erzsébet brit királynő is használt 2008-ban amikor a Magas-Tátrába látogatott. Ez nem más, mint a modern siklóvasút, mellyel megspórolhatjuk a jó félórás sétát. Mielőtt bármit is írnánk a hely jelenlegi állapotáról, vessünk egy pillantást az elmúlt néhány évtizedre.

Egészen 1908-ig vissza kell menni a történelemben, ekkor indult útjára ugyanis az első szerelvény az Ótátrafüred és a Tarajka között kiépített siklóvasút vonalán. Az egész úgy működött, hogy a felső állomás épületében volt egy elektromos motor, amely mozgatta a drótkötelet, melynek mindkét végéhez egy-egy nyitott, ingajáratban közlekedő vagont erősítettek. Az állomásokon nem volt váróterem, csak a felszállóhely felett volt tető, a menetjegyeket pedig a vagonokban lehetett megvásárolni. Röviddel a sikló működésének megkezdése után a helyi vállalkozó, Matejka Vince megvásárolta a sikló felső állomása közelében lévő földterületet. 1912-ben „Tarajkai Kioszk” néven éttermet és kávézót épített fel a felső állomás közelében, amelynek 6 szobájában később szállást is biztosított a turistáknak.
Az I. világháború után a sikló új tulajdonosa, a prágai Legiobank új elképzelésekkel állt elő, egy „népi” turistaszállót kívánt építeni a Tarajkán. Ez meg is történt, és 1928-ban megnyitották a Športhotelt, amelyet összeépítettek a korábbi kioszk épületével. A szállóban 66, többségében erkélyes szobát alakítottak ki, elektromos világítással és fürdőszobákkal látták el, saját fodrásza volt,  az épület lapos tetején pedig a vendégek kedvükre napfürdőzhettek. A szállót és környékét František Pavel bérelte a Legiobanktól, aki soha nem látott mértékben fejlesztette azt. 1930-tól szerény sípályát alakított ki a szálló közelében, gondoskodott a Tátrafüredről a Tarajkára vezető út fenntartásáról, melyet télen szánkó- és bobpályaként működtetett. Az ő kezdeményezésére alakították ki a Nagyszalóki-csúcs alatti lejtőn lévő sípályát. A II. világháborút megelőző években neki köszönhetően ezen a pályán rendezték meg minden évben a Pavel-kupa elnevezésű síversenyt. Síugrósánc felépítését is tervezte a Tarajkán, ez a terve azonban nem valósult meg.
A II. világháború után a sikló állami tulajdonba, a Športhotel pedig 1947-ben a Szakszervezeti Mozgalom kezelésébe került, ezután több átépítésen és rekonstrukción esett át. Az addig nyitott kocsikkal közlekedő sikló fedett kabinokat kapott, megváltozott a technológia is, majd 1970-ben felépítették az új felső állomásépületet, amely kb. 200 m-rel lejjebb épült fel a korábbi állomásnál. A régi állomásépületet szanálták, a Športhotel pedig új homlokzatot kapott. 1988-ban a szállót, vagy ahogy akkoriban nevezték, a Hrebienok Szakszervezeti Üdülőt átépítés miatt bezárták. Ez az átépítés 11 évig tartott, a kétcsillagos Hotel Sorea Hrebienok csak 1999-ben nyitotta meg kapuit. Az új szálloda nem sokáig viselte ezt a nevet, a politikai helyzet változásának köszönhetően hamarosan tulajdonosváltásra került sor, az új tulajdonos pedig Hrebienok hegyi szállóra (Horský hotel Hrebienok) változtatta az épület elnevezését. A szálló modernkori történetében 2001-ben egy tűzesetet is feljegyeztek, amikor rövidzárlat miatt keletkezett tűz az épületben, amely a tüzet észlelő járókelők korai riasztásának köszönhetően nem okozott jelentős károkat.
Az aszfaltozott úton való elérhetőségének köszönhetően jól felszerelt szálloda jelenleg 112 ággyal, földszinti részén pedig két étteremmel rendelkezik. A Tarajka a Magas-Tátra egyik leglátogatottabb turistaközpontja, amely egyfajta összekötő kapocs a Nagy- és a Kis-Tarpataki-völgy között. A szálloda közelében számos sípálya nyomvonala fut, 1970-ben alpesi Sí Világ Kupa-versenyeket rendeztek itt. Napjainkban a legtöbb pálya nem használható, az egykori sípályák dicsőségére csak a romos bírói torony emlékeztet. A Tarajkán szinte egész évben különböző rendezvényekkel várják a látogatókat. Ezek közül talán a leglátogatottabb az ún. Medve-napok, a különböző sportversenyek, vagy a jégszobor fesztivál, melynek éppen 2013 elején lehettünk tanúi.

Forrás és fotók: http://www.infoglobe.sk; Fotó: wikimapia.org

A Gerlachon még szeptemberben is nagy a forgalom

$
0
0
Szlovákia és a Magas-Tátra legmagasabb csúcsán még szeptemberben is meglehetősen nagy volt a forgalom. Az időjárás alkalmas volt a mászásra, emiatt a Gerlachfalvi-csúcs ebben a hónapban is nagy népszerűségnek örvendett. A Sziléziai-ház egyik munkatársa szerint a szlovákokon, a cseheken és a lengyeleken kívül olyan államok polgárai is megfordultak fent, mint pl. Norvégia, Finnország vagy Franciaország. A Gerlachfalvi-csúcsra azonban csak hegymászóknak engedélyezett a feljutás, bakancsos turisták csak hitelesített hegyivezető kíséretében érhetik el a csúcsot.

Eddig a csúcsra feljutó legfiatalabb mászó hét, minden bizonnyal a legidősebb pedig 84 éves volt. Az érdeklődők között nagyjából egyenlő arányban vannak jelen a nők és a férfiak. „Aki szereti a hegyeket, jó fizikai állapotban van, az életkor nem számít” – mondta Miki Knižka hegyivezető. A szállótól ugyanakkor 1100 méter szintkülönbséggel kell számolni, technikailag igényes hegyi terepen. A mászás nyáron 8-10, télen 8-12 órát vesz igénybe. A Gerlachfalvi-csúcsra indulóknak jó fizikai állapotban kell lenniük, és alapvető hegymászó ismeretekkel kell rendelkeznie. A szükséges felszerelést, mint pl. a sisak, beülő, karabínerek, a hegyivezetők biztosítják. Ezek mellett télen szükség van lavinajelző készülékre, hágóvasra és jégcsákányra is. Természetesen megfelelő ruházat és lábbeli, elegendő mennyiségű folyadék, és megfelelő biztosítás is szükséges.
A Sziléziai-házból egész évben lehetőség van nekivágni a csúcsnak. Minden attól függ, milyen a hótakaró és a lavinahelyzet. A hegyivezetők szerint ideális körülmények között télen is viszonylag könnyen fel lehet jutni a csúcsra. A csúcsra vezető túra legalkalmasabb és leggyakoribb kiindulási pontja a Sziléziai-ház. A legnépszerűbb, relatív nehézséget nem tartalmazó útvonal a Gerlachfalvi-próbán át vezet, de az igényesebb, tapasztaltabb hegymászóknak a Martin út, vagy a Gipsi-ferrata is megér egy próbát.

 

A csúcsról történő leereszkedés szokásos útvonala a Batizfalvi-völgy felé vezet, ennek biztonságossága gyakori viták témája. A Batizfalvi-próba és a főszakadék ugyanis nem biztonságos, mivel több helyen törmelék borítja. Azok a mászók, akik vezető nélkül, saját maguk közlekednek ott, nem ismerik a kitaposott ösvényt, emiatt sokszor kimozdítják a laza sziklákat. A hegyivezetők azonban a minimálisra tudják csökkenteni ezt a kockázatot.
Szlovákiában jelenleg közel 40 aktív hegyivezető dolgozik. A Gerlachra rajtuk kívül lengyel hegyivezetők is vezetnek ügyfeleket, valamint vezető nélküli hegymászók is rendszeresen megfordulnak a csúcson. Tekintettel a hegyi vezetők korlátozott létszámára a vezető legalább 2-3 héttel a tervezett mászás előtt le kell foglalni. „A hegyivezető lefoglalásánál saját biztonságuk érdekében azt javasoljuk az ügyfeleknek, hogy ellenőrizzék, hogy a hegyivezető rendelkezik-e nemzetközi UIAGM képesítéssel” – tette hozzá Miki Knižka.

Forrás: http://poprad.korzar.sme.sk; Fotó: Juraj Vohnout

Rohácsi-völgy – Rohácsi-vízesés – Bánya-nyereg

$
0
0
Rohácsi-völgy parkoló (1063 m) – a piros jelzésen Adamcula-rét eá. (1183 m, 0:30 ó) – a sárga jelzésen Rohácsi-vízesés eá. (1463 m, 1:00 ó) – Vastag-púp alatti eá. (0:20 ó) – Bánya-nyereg (2040 m, 1:30 ó). Vissza ugyanezen az útvonalon 2:30 óra. Teljes menetidő: 5:50 óra.
A Rohácsi-völgy parkolójából aszfaltozott úton érjük el az Adamcula-réten található útelágazást. Itt az elágazó sárga jelzésen jobbra fordulunk, átmegyünk a Rohácsi-patak hídján, majd egy nagy területű, ma már nem használatos parkolóba érkezünk. Az eleinte még szilárd burkolatú úton balra kanyarodunk, majd az út összeszűkül, és az erdőbe vezet. A jól kiépített turistaúton hamarosan megérkezünk a Rohácsi-vízesés közelébe. A turistaútról egy hídon, majd a ritkás erdőn keresztül rövid elágazás vezet az 5 percre található vízesés szurdokába. A vízeséstől visszatérve tovább emelkedünk az erdőben, egészen a kék jelzés elágazásáig. Továbbra is a sárga jelzésű turistaúton maradva jobbra fordulunk a Zsarátnok-völgy felé, ahol törpefenyők és kisebb tisztások váltják egymást. Az ösvény innen a széles Zsarátnok-völgy mélyén vezet az egyre ritkább törpefenyők között, az Égett-hegy keleti lejtőjén. Hamarosan megkezdjük az emelkedést a Hátsó-Zsarátnok-völgy északkeleti lejtőjén, melynek felső része egy meredek, megerőltető szerpentin után a Bánya-nyeregben végződik.


FIGYELEM:
Ø  Az útvonal kezdetben nem nehéz, a völgy végén, a nyeregbe történő felmenet viszont nehéz, fáradtságos.
Ø  A Rohácsi-vízesés elágazástól felfelé november 1. és június 15. között a téli zárlat miatt lezárva!
Az út nehézsége:nehéz túra.
Az útvonal látnivalói:
Ø  Rohácsi-vízesés
Ø  A túra során szép kilátás nyílik a Bánya-hegy gerincére, a Volovecre, majd a nyeregből a Párás-völgyre.
Az útvonal teljes hossza: 6 km.
Legalacsonyabb pont: 1063 m (Rohácsi-völgy parkoló)
Legmagasabb pont:2040 m (Bánya-nyereg)
Szintkülönbség:1123 m.
Forrás: http://kamnahory.sk; 250 tátrai túra; Fotó: Martin Piňák

Vadorzók nyomában a Vadorzó-hágóban

$
0
0
Ebben az évben bakancslistám első helyén szerepelt a Vadorzó-hágó. Több mint 10 éve nem jártam itt, ezért már nagyon vártan a napot, amikor végre elindulhatok. Különböző okokból megszokott társaim közül ezúttal senki nem tudott velem jönni, ezért egyedül vágtam neki ennek a túrának. A hajnali indulás után kora reggel érkeztem meg a jól ismert parkolóba (984 m), ahol az itt általában megszokott kellemetlen hideg fogadott. Részben ezért, részben pedig azért, mert hosszú út állt előttem, a Halastóig viszonylag gyorsra vettem a tempót. Kora reggel lévén még fotózni való sem nagyon akadt, csupán a Hajfű-tisztáson álltam meg két percre, amíg lefotóztam a hágót, így bő másfél óra alatt megérkeztem a Tátra legnagyobb, egykor részben magyar földön elterülő tavának partján álló Halastavi menedékházhoz (1406 m).

Nem sokat időztem, egy korty ásványvíz után máris folytattam az utat. Továbbra is jó tempóban keletről kerültem meg a tavat, majd a Tengerszemhez vezető, sokszor megjárt és jól ismert emelkedőn már normál hegymenetre váltottam. Ekkor még alig járt arra valaki rajtam kívül, de biztos voltam benne, hogy az arra járók többsége sem lesz sokáig az útitársam, hiszen a kora reggel a Tengerszemnél megforduló turisták többségének a Tengerszem-csúcs (Rysy, 2499 m), Lengyelország legmagasabb csúcsa a célpontja. Ez a sejtésem később be is igazolódott, hiszen a Tengerszemtől (Czarny Staw pod Rysami, 1581 m) a hágóba vezető zöld jelzésen egész nap nem találkoztam tíznél több turistával.
Néhány perccel 10 óra előtt vágtam neki a Tátra egyik legszebb fekvésű tavának partjáról a hágóba vezető zöld jelzésnek. Innen már megfontoltabb tempóban haladtam, hiszen emlékeztem, hogy rövid, de annál meredekebb út vezet felfelé. Nos, jól emlékeztem, hiszen egy-két néhány méteres pihentető szakasztól eltekintve az út a hágóig folyamatosan emelkedett, a legtöbbször viszonylag meredeken. Ennek ellenére jól lehetett haladni, az út végig jól látható és megfelelően jelzett. Az emelkedő az alsó részén nagy ívben kanyarodik be a Menguszfalvi-csúcsok által közrefogott, Bendő (Bańdzioch) nevű katlanba, melyben elsőként egy egymás melletti két ágból álló kis vízesés vonja magára a figyelmet. A Bendőben néhány meredek sziklavályú megmászása következett, ezekben helyenként a sziklafalba erősített hágcsók segítik a kapaszkodást.
Szeptember közepét írt a naptár, így az északi oldalon vezető úton a természetfotósok kedvencének számító, deres virágokat, a sziklamélyedésekben pedig befagyott víztócsákat láttam és fotóztam. A felsőbb részeken több helyen is megfagyott a sziklákon folydogáló víz, emiatt ezek a rövid jeges szakaszok fokozott óvatosságot igényeltek. A legfelső sziklavályúból egy kis kilátópontra érkezik az út, ahol lehet egyet szusszanni, és gyönyörködni, elsősorban a Halastóra nyíló kilátásban. Még néhány forduló, kisebb vályúk, sok sziklalépcső, és az út megérkezik a hágóba vezető út egyik legszebb részére, a Vadorzó-kilátóba (Kazalnica, 2159 m). Itt aztán valóban érdemes időzni egy kicsit, egyrészt az innen nyíló kilátás megörökítése, másrészt az út utolsó szakasza előtti rápihenés céljából.
Már a felfelé vezető úton is sokszor érdemes megállni, és körbenézni, hiszen a Bendőben vezető út során végig szép kilátás nyílik a Halastóra, valamint többször a Tengerszem egy kis részére. Ahogy egyre magasabbra jutunk, a távolban feltűnik, a Miedziane-hágó, aztán kicsivel később a Liptói-határhegy, majd ezek mögött a Svinica, a Sas út gerince és csúcsai. Kelet felé a Békás-gerinc, a Kis- és Nagy-Békás-csúcs, majd a Dénes-csúcs, végül kellő magasságból a Tengerszem-csúcsra vezető út legfelső része is jól látható. 
Miután a Vadorzó-kilátóban magunkba szívtuk a környező csúcsok, gerincek, a lábunk alatt elterülő tavak látványát, már csak egy hosszú rámpa vár ránk, amely számomra azért is különösen érdekes, mert ezt ábrázolja egyik kedvenc tátrai képeslapom, a Feitzinger kiadónál 1902-ben megjelent „Lemenet a vadorzó-hágóról a tengerszemhez” című lap. Erre a részre jól emlékeztem korábbi túrámról, így tudtam, hogy ennek végén úticélom, a legendákkal övezett Vadorzó-hágó (Mengusovksé sedlo / Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem, 2307 m) vár rám.
Természetesen ezúttal sem volt másképpen, jó tempóban néhány perccel déli 12 óra után érkeztem meg a hágóba. A hágó sejtelmes nevét azokról a vadorzókról kapta, akik Galíciából gyakran ezen a hágón keresztül jártak át Szentiványi gróf vadban gazdag területeire. A lelőtt vadakat itt nyúzták meg és zsigerelték ki, s a bőrükbe kötött hússal itt osontak vissza. Gyakran került sor véres csatákra a vadorzók és a vadőrök között ezeken a szirteken, és bizony nem egyszer holtak is maradtak az összecsapások helyszínén. Ma már nyoma sincs ezeknek a véres eseményeknek, a hágóba napjainkban már csak a lengyel oldalról érkező turisták, valamint a közeli csúcsokra induló hegymászók járnak, a szlovák oldalról ide vezető, egykor jelzett turistautat ugyanis a Tátrai Nemzeti Park az 1970-es évek végén lezárta.
A nemzeti park előírásai sem tudják viszont korlátozni a hágóból nyíló meseszép kilátást. A hágóban hirtelen kitágul a tér, dél felé a lábunk alatt terül el a Hincó-tavi-katlan, benne a Magas-Tátra szlovák oldalának legnagyobb tavával, a Nagy-Hincó-tóval. Ez az a hágó tehát, ahonnan a bakancsos turisták egy helyről láthatják a Tátra szlovák és lengyel oldalának legnagyobb tavait. A hatalmas tó hátterében ismerősként köszönt vissza a többször megmászott Kapor-csúcs, a csúcsok sorát felvonultató Bástya-gerinc, a Csorbai-csúcs és a Triumetal. Hátrafordulva a Lomnici-csúcs, a Jég-völgyi-csúcs, a Vörös-tavi-csúcs és a Fehér-tavi-csúcs uralja a látóhatárt, háttérben a Bélai-Tátrával.
Nem feledkezhetünk meg a hágó lengyel nevének névadójáról sem. A hágó lengyel neve (Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem) ugyanis magyarra fordítva annyit tesz, hogy „Menguszfalvi-hágó a Parasztocska alatt”. Ez a bizonyos Parasztocska pedig nem más, mint a hágó keleti szélén magasodó, mintegy 15 méter magas, már a Halastótól is jól látható sziklatorony. Természetesen ezt is, a tavakat is, a közeli és távoli csúcsokat is lefotóztam, majd mintegy órányi pihenő után a felfelé megtett úton elindultam lefelé.
Másfél óra múlva ismét a Tengerszemnél voltam, ahol ekkor már a reggel látottnál jóval több turista nyüzsgött. Nem is időztem közöttük sokáig, a Halastó és a partján álló menedékház felé folytattam az utat. Rövid időre betértem egyik kedvenc tátrai menedékházamba, ahol ezen a délutáni órán nyoma sem volt a nyári zsúfoltságnak. Beálltam a sorba, és rövid várakozás után az itt megszokott finom bablevessel (Fasolka po bretońsku), majd utána egy még finomabb almás süteménnyel (Szarlotka) pótoltam az elveszített energiát. Ezt követően már csak egy hosszú gyaloglás volt előttem a parkolóig, ezt másfél óra alatt megtettem, így délután 5 óra előtt néhány perccel visszaérkeztem az autóhoz.
Összességében az út nehezebb volt, mint amire sok év távlatából emlékeztem, a Tengerszemtől a Vadorzó-kilátóig egy-két rövid pihentető szakasz kivételével folyamatosan és viszonylag meredeken emelkedett. Az onnan a hágóba vezető rámpa már kicsit enyhébb, mindezekért viszont kárpótlást nyújt az a kilátás, ami fent fogadja az embert. A nap mérlege 23 km, 1400 méter szint. Ebből 15,4 km aszfalton, majd a Tengerszemtől a hágóba vezető 1,8 km távon 720 méter szintemelkedés, gyakorlatilag szintcsökkenés nélkül. Nehéz, de nagyon szép túra, amelyet kellően korai indulással, az aszfaltúton a szokásosnál kicsit erősebb, majd a meredek részeken normál tempóban bárki megtehet, aki rendelkezik némi tátrai tapasztalattal.
A Túra során készült fotók itt tekinthetők meg.

Lejegyezte: Nagy Árpád

50 éve volt az első helikopteres mentés a Tátrában

$
0
0
Szeptember 24-én, csütörtökön volt pontosan 50 éve annak, hogy a Magas-Tátrában első alkalommal használtak egy mentési művelthez helikoptert. 1965-ben azon a napon az Omladék-völgyi-csorba (Zlomisková štrbina) alatt történt egy súlyos baleset, kőomlás következtében egy jugoszláv hegymászó súlyos, életveszélyes sérüléseket szenvedett, emiatt nagyon fontos volt, hogy a mentés a lehető legrövidebb idő alatt megtörténjen. „Amikor hallottam, hogy mi történt, azt mondtam, hogy nincs idő Prágából engedélyt kérni. Felvettem az ingem, és vállaltuk a kockázatot, olyan magasságban és ilyen terepen ugyanis korábban még senki nem dolgozott. Úgy döntöttem, hogy csak öt embert viszek magammal, hogy amikor visszarepülünk, még egy ember jöhessen velünk. Nem akartam feleslegesen kockáztatni mások életét” – magyarázza döntését František Červíček pilóta, a helikopter parancsnoka. A személyzet további két tagjával együtt így öt hegyimentő, név szerint Pavol Vavro, Ivan Gálfy, Stanislav Samuhel, Ivan Urbanovič és Árpád Szabó szállt fel a MI-4 típusú helikopterrel.

A helikopter az Omladék-völgyben, kb. 1825 méter magasságban szállt le, azon a helyen, amelyet a Poprádi-tavi menedékház gondnokának vezetésével oda érkező önkéntes hegyimentők csoportja kijelölt számunkra. Leszállás után a hegyimentők együtt indultak a Vaskapu-katlanba, a sérült hegymászóhoz, akit azonnal elláttak és az időközben a földön megérkező újabb mentőcsapat segítségével a helikopterhez szállítottak.
A helikopter a szepesszombati kórházba vitte a sérültet, ahol 13:00 órakor, vagyis 5 órával a baleset után szállt le. Abban az esetben, ha a mentőakció során nem vették volna igénybe a helikoptert, a mentőakció minimum három órával hosszabb időt vett volna igénybe, és a hegymászó az erős vérzés miatt valószínűleg nem élte volna túl a balesetet.
„Állandó készültségben voltunk, mert azokban az időkben nagyon sok mentőakció volt. Ez a helikopter éppen a Tátrában állomásozott, mivel a Belügyminisztérium két tisztviselőjét keresték. Abban az időben arról beszéltek, hogy valószínűleg nyugatra szöktek, ezért aztán politikai ügy lett, így intenzíven kerestük őket. Eközben történt a súlyos hegymászóbaleset. A helikopter a mentőfelszereléssel a hegyimentők akkori központjából, Tátralomnicról szállt fel. Már korábban is repültünk, elég jól ismertük a körülményeket, leszállás után ahogy csak tudtunk siettünk ellátni a sérültet. A terepen sérülések és egyéb problémák nélkül jól haladtunk a szállítással, összeszokott csapat voltunk” – emlékezik vissza az eseményekre az egyik hegyimentő, Ivan Urbanovič.
A mentőakció végül is jól végződött, és a helikopter, amely nem volt a legjobb műszaki állapotban, szerencsésen leszállt a sérülttel, amely az orvosoknak köszönhetően később felgyógyult. „Nagy volt az öröm, örömünkben megittunk három borovičkát, megöleltük egymást annak örömére, hogy először sikerült valakinek megmenteni az életét. Bebizonyítottuk, hogy szükség van a helikopterre, enélkül nem működhet a hegyi mentőszolgálat, és tovább kell menni előre” – mondta Červíček.
Az évfordulón Ivan Urbanovič és František Červíček Tátraváros polgármesterétől, Jána Mokoštól, valamint Jozef Janigától, a Hegyi Mentőszolgálat (HZS) igazgatójától a Belügyminisztérium munkatársának jelenlétében eddig munkájuk elismeréseképpen emlékplakettet vehetett át. „Nagyon jólesett a figyelmesség, örülünk neki, kár, hogy a többiek, akik részt vettek a mentőakcióban ma már nincsenek közöttünk” – mondta Urbanovič.
„A hegyimentők veszélyes és fizikailag fárasztó munkája, a pilóták 60-es, 70-es években kísérletinek számító erőfeszítései, a repülési technika nélkül a hegyekben végzett légimentés nem tudott volna a mai szintre fejlődni, amely teljesen azonos szinten van az alpesi országok légimentéseivel” – mondta Juraj Rokfalusy, a Légimentők Történeti Klubjának képviselője, amely ebből az alkalomból nyilvános megemlékezést szervezett a Magas-Tátrában.

Forrás: http://poprad.korzar.sme.sk; Fotó: Miroslav Vazny

Mosolyogtató kérdések az ügyfélszolgálaton

$
0
0
„Aki kérdez, nem téved” – tartja a mondás. Ez a mondás természetesen a turistákra is érvényes, akik saját kreativitásukkal folyamatosan képesek meglepni a lengyel Tátrai Nemzeti Park (TPN) Információs Irodájának dolgozóit. Az iroda dolgozói egy ideje rendszeresen papírra vetik a hozzájuk érkezett legérdekesebb kérdéseket, ezekből válogattak most össze egy csokorra valót. Bár néha hihetetlennek tűnik, az alábbi mondatok teljesen hitelesek. Az alábbi mondatok előtti T betű a turistát, az I betű az információs irodát jelöli.


T: Milyen messze van a domb (lengyelül Kopca – a szerk.)?
I: Domb?
T: Igen, domb… a Ko…
I: Kościuszko-domb? Az kb. 100 km, mert az Krakkóban van.
T: Neeem, itt a Tátrában van valamilyen domb.
I: Konrád-púp (Kopa Kondracka)?
T: Igen!

T: Milyen érdekességet találunk itt?
I: A hegyekben vagy Zakopanéban?
T: Uhh, mi nem olyan turisták vagyunk, akik a hegyekbe járnak!

T: A TV-ben láttam egy szép turistautat a Tátrában. Erdő, patak, hegyek. Hol találom ezt?

T: A Gáspár-csúcsra szóló menetjegyre azt írták, hogy ez egyben belépő is a nemzeti parkba. Hol van ez a park, és milyen érdekességeket találunk ott?

T: A Krupówki mellett van itt még valami érdekesség?

T: A Természeti Múzeumban állatok is élnek?

T: Meg tudom járni a Tengerszem-csúcsot és a Sas utat egy nap alatt?
I: Nem.
T: Hogy-hogy nem? Ön nincs tisztában az erőállapotommal!

I: A Giewont csúcskupolája a sziklarégióban található, és láncokkal van biztosítva.
T: A sziklarégióban? És hogy jutunk mi oda?

I: A Tengerszem-csúcsra hosszú szakaszon láncok mellett kell haladni.
T: És ezekre a láncokra szükségünk van?

I: …a felső részeken még tél van, ajánlom a hágóvasat és a csákányt.
T: Hágóvasat?! Én egyszer már voltam a Tátra magasabb részein, de hágóvas nélkül.

T: Hölgyem, eltévedtem.
I: Hol?
T: Útban a Halastó felé.
I: …Az lehetetlen.
T: De tényleg!
I: Hol van most?
T: Valahol az erdőben.

T: Milyen idő lesz holnap a Zawratnak a Lengyel-Öt-tó völgye felőli oldalán?

Egy e-mailből: „Egy kérdésem van az „Óvakodjunk a medvétől” felirattal kapcsolatban. Ha egy turistánál van könnygáz/paprika spray, legvégső esetben lehet ezt használni? Úgy értem, hogy ez technikailag működhet egy ilyen nagy állattal szemben, vagy csak még jobban feldühítjük őt, és nem okozunk-e vele túl nagy kárt a medvében, pontosabban el tudjuk-e ezzel téríteni a legközelebbi patakig, ahol kimoshatja a száját stb.…”

T: Tetszik ez az út Kuźnicéba. Csak megyünk és megyünk a gyerekekkel, útközben sehol egy bolt, sehol sem tudunk pénzt költeni…

T: (külföldi, augusztus 15-én): Megértem, hogy ünnep van, De nem értem, miért van ez a sor a felvonónál?

Forrás: http://tatromaniak.pl; Fotó: Lego Travelers Story

Létrák, láncok, hágcsók – biztonságosak ezek?

$
0
0
A Tátrában felszerelt acél tétrák, láncok, fémhágcsók feladata, hogy megóvják a turistákat attól, hogy a mélybe zuhanjanak. Már több mint 100 éve fel vannak szerelve a kevésbé biztonságos, veszélyesebb helyeken, pl. a Tengerszem-csúcsra, a Svinicára vezető útvonalon, vagy a Sas úton. A Tátrai Önkéntes Mentőszolgálat (TOPR) egész évben folyamatosan ellenőrzi a biztonsági felszerelések műszaki állapotát, de ősszel, amikor kisebb a turistaforgalom, elegendő idő jut az összes biztonsági berendezés felülvizsgálatára.

Paweł Skawiński, a Tátrai Nemzeti Park (TPN) igazgatója emlékeztetett, hogy a szükséges javításokat maga a nemzeti park finanszírozza. „A hatalmas turistaforgalom miatt a láncokat rendszeresen ellenőrizni kell. Ezen kívül a villámcsapás is gyakran olyan károkat okoz a láncokban, hogy az utolsó, legalsó rögzítési pontot meglazítja. Villámcsapás, kő- és hólavinák – ezek mindannyian károkat okozhatnak a láncokban” – tette hozzá Skawiński.
A TPN évente több ezer złotyt költ el a beépített biztonsági berendezések karbantartásához szükséges eszközök megvásárlására. Vannak olyanok is, akik úgy gondolják, itt az ideje megreformálni a Lengyel-Tátrát. Ők úgy vélik, hogy az Alpok országaiban található magashegyekhez hasonlóan itt is via ferratákat kellene kialakítani. Ezeket az útvonalakat azonban csak olyan személyek használhatnák, akik rendelkeznek megfelelő felszereléssel, és ismerik azok használatát.

Forrás: http://www.radiokrakow.pl; Fotó: Chochlik

Hogyan éljük túl a medvével való találkozást?

$
0
0
A medvék kora gyermekkorunktól a társaink. Játszunk, sőt sokszor alszunk is velük, ezért természetesen ennivaló kis állatként gondolunk rájuk. A Tátrában túrázva viszont élő medvékkel találkozhatunk, akik néha sajnos agresszívek lehetnek. Mit tegyünk, ha ez bekövetkezik? Van olyan garantált recept, mellyel túlélhetjük ezzel a hatalmas vadállattal történő találkozást?
Minden medve más és más.
Szlovákiában nem számít különleges dolognak találkozni az országban élő legnagyobb ragadozóval, a barnamedvével. Az ország északi és középső részében, pl. a Magas- és az Alacsony-Tátrában, a Kis- és a Nagy-Fátrában, valamint a Szlovák Érchegységben és a Sztrázsói-hegyekben fordul elő leginkább. Roman Petruš vadász szerint, aki élete során több alkalommal is találkozott már medvével, nagyon nehéz olyan tanácsot adni, amely 100 százalékos védelmet jelent a medvével szemben.

„Ahogy minden ember, úgy minden medve is más, ezért nehéz előre megjósolni, hogyan reagál majd az emberrel való találkozásra” – magyarázza. „Természetesen vannak bizonyos viselkedésminták, melyeket az adott pillanatban alkalmazni lehet, de a legfontosabb tanácsom az, hogy maradjunk nyugodtan, és ne essünk pánikba. Ez abban a pillanatban természetesen nem könnyű feladat, mert olyankor az ember csak arra gondol, hogyan mentse az életét” – folytatja.
Véleménye szerint a barnamedvék 99 %-a félénk állat, aki nagy ívben elkerüli az embert, de mégis előfordulhatnak olyan esetek, amikor a találkozás bekövetkezik. „Nagyon kellemetlen lehet, ha megzavarjuk a kölykével együtt lévő nőstény medvét. A nőstény, mint minden anya a lehető legteljesebb nyugalmat szeretné biztosítani kölykének, ezért ennek megzavarása lehet az egyik ok, amiért a medve az emberre támad. Vagy egyszerűen csak meglepjük a medvét, az ellenszélben nem érzi a szagunkat, az így meglepett medve szintén veszélyessé válhat. Nem azért támadni meg minket, mert egyértelműen ezt tenné, ilyenkor szinte önvédelemből cselekszik.
A tapasztalt vadász ugyanakkor hozzáteszi, hogy időről-időre találkozik olyan medvékkel, amelyek másképpen viselkednek, mint az átlagos medvék. Vannak olyan egyedek, akik hozzászoktak ahhoz, hogy a települések hulladékgyűjtő konténereiben kutatnak táplálék után. Ezek például közvetlen provokáció nélkül is rátámadhatnak az emberre. Vannak medvék, akik saját territóriumukat védik, és egyben saját dominanciájukat akarják megmutatni, az ilyen egyedek fokozottan veszélyesek lehetnek.

Futni, lefeküdni, harcolni?
A medvét mi emberek hagyományosan nehézkesen mozgó állatnak gondoljuk, aki csak nehezen szánja rá magát a futásra. A valóságban azonban éppen ennek az ellenkezője igaz. „A medve olyan könnyedén utolér minket, mint a pinty. A világ leggyorsabb futójának sem lenne esélye ellene. Ezen túlmenően ha futni kezdünk, csak kiprovokáljuk a támadást” – mondja. Ha medvével találkozunk, minden attól függ, hogy ő már észrevett bennünket, vagy sem. „Ha még nem érzékelt és nem látott meg minket, próbáljuk meg lassan és nyugodtan elhagyni a helyszínt. Ha nem vesz észre minket, akkor csak egy érdekes élmény marad az egész. Ha viszont észrevett bennünket, az élmény nem csak érdekes, de nagyon stresszes és rémes is lehet” – magyarázza a vadász. Ha a medve észrevett, és közeledik felénk, nem tanácsos vele szemben agresszíven viselkedni és rákiáltani. Néhányan azt tanácsolják, hogy ha medvével találkozunk, minél hangosabban kiabáljunk, ezzel azonban szintén csak kiprovokálhatunk egy esetleges támadást. Nyugodtnak kell maradni, mellőzni a hirtelen mozdulatokat, és semmit sem dobálni a medve felé”.
Abban az esetben, ha a medve valóban megtámad minket, a legjobb az, ha halottnak tettetjük magunkat. „Feküdjünk le a földre, és maradjunk mozdulatlanok, ezáltal megértetjük a medvével, hogy jelentünk számára fenyegetést. A támadás során minden esetben védjük a nyakunkat és az arcunkat, mivel a medvék leginkább ezt a testrészünket támadják, mivel az nincs védve” – mondja Petruš. Ugyanakkor hozzáteszi, hogy a medvével történő találkozás többféle forgatókönyv szerint is történhet, ezért univerzális tanácsot nem tud adni. „Adódhat olyan helyzet, amikor egyszerűen csak védekezni kell a medve fizikai támadásától, ilyenkor az életünkért kell harcolni” – mondja a tapasztalt vadász.
Végül egy jó tanács, ami nem vicc: ha a hegyekbe indulunk, és attól tartunk, hogy medvével találkozhatunk, szerezzünk be a túra előtt egy ellenük használható sprayt. A medve elleni spray fő összetevője a piros paprikából készült olaj, melytől a macik rövid ideig valósággal ledermednek, ezalatt pedig megmenthetjük az életünket.

Forrás és fotó: http://dromedar.topky.sk

Új múzeum a Tátrában

$
0
0
A Magas-Tátra szívében, Ótátrafüreden, a felújított Alice villában 2015 júliusában új múzeum kezdte meg működését, amely fő feladatának tekinti a tátrai fotózás és filmezés történetének megismertetését. „A múzeum a tátrai képeslap- és fotógyűjtők kezdeményezésére jött létre, Juraj Weincziller, az ismert szlovák operatőr, hegymászó, hegyimentő és hegyivezető fiával szorosan együttműködve, aki számos, az apjától örökölt érdekes anyaggal, valamint diákkal és fotókkal járult hozzá a múzeum megnyitásához” – mondta Michal Machala, a múzeumot működtető Pro Melior non-profit szervezet vezetője.

Elmondása szerint a múzeum úgy van kialakítva, hogy a látogatói élmény a lehető legmagasabb szintű legyen. A múzeum helyiségei két részre vannak osztva, az első helyiség tele van képekkel, a tátrai fotózás és filmezés nagyjainak munkáival. A kiállításon a látogatók közelebbről is megismerkedhetnek Divald Károly, Juraj Weincziller vagy Milan Legutky munkáival. A múzeumban jelenleg kb. 1000 db. értékes történelmi fotó látható, közülük a legrégebbi 1887-ből való. Ez Divald Károly munkája, aki a Tátra első fotográfusa volt.
„Olyan anyagok gazdagítják a múzeum gyűjteményét, mint pl. Weincziller azon filmjei, melyek alkotójuk hirtelen halála miatt soha nem kerültek kiadásra. Ilyen pl. a Lomnici-csúcsról készült dokumentumfilm, amely eddig csak VHS kazettán létezett, és az alkotó fiának közreműködésével sikerült azt digitalizálni. A múzeumban lehetőséget kínálunk a tátrai filmezéssel kapcsolatos, eddig féltve őrzött örökségének első alkalommal történő bemutatására” – mondta el Machala. A múzeum valamennyi hírességgel kapcsolatban megpróbált személyes információkat begyűjteni azok életéről.
A látogatók a múzeumban elolvashatják azt a „Horalská odyseus” című verset, melyet régi barátja és kollégája, Miloš Končok írt Weinczillernek, 50. születésnapja alkalmából. Ezen kívül azt is megtudhatják, hogyan jutott hozzá első kamerájához Milan Legutky. „Ami a kiállított tárgyakat illeti, az egyik legérdekesebb egy történelmi, gyermekeknek szánt diavetítő a múlt század elejéről, melynél a fényforrást egy petróleumlámpa szolgáltatta – meséli Machala.
További érdekes kiállítási tárgyak pl. a fotósok által használt régi, fából készült utazóládák, a Meopta márkájú rejtett kamera, a Stereo Mikrom nevű eszköz, mellyel a múlt század 50-es és 60-as éveiben 3D-s felvételeket készítettek. A múzeumban a fotók mellett több régi fényképezőgépet, kamerát és projektort is kiállítottak.
„A legtöbb kiállítási tárgy a Magas-Tátrából származik, de több olyan is van, amelyekről tudjuk, hogy a Tátrában használták őket különböző dokumentációs célokra, és amelyeket különböző aukciókon sikerült megvásárolni Pozsonyban, Prágában, Kijevben, Brnoban vagy Budapesten” – mondta Machala. Elmondása szerint különösen érdekes, hogy a múzeumot az első nyári szezonban főleg gyerekek és diákok, valamint 50 év feletti felnőttek látogatták. Jövő év májusáig az érdeklődők keddtől vasárnapig naponta 10:30 és 17:00 óra között látogathatják a múzeumot, a nyári szezonban azonban hosszabb nyitva tartással várják a turistákat. „Gyűjteményünk folyamatosan nő, főleg ritka fotókkal, valamint olyan eszközökkel, melyeket a látogatók személyesen is kipróbálhatnak. A közelmúltban például egy kifejezetten a gyerekeknek szóló kiállítással frissítettük a múzeum anyagát” zárta mondandóját Milan Machala.

Viewing all 1816 articles
Browse latest View live